سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین کنفرانس مدیریت منابع آب

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

مرتضی خلیلی – کارشناس پژوهشی، مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها
علی اصغر سمسار یزدی – مدیر، مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها

چکیده:

حدود شصت سال از عمر فعالیتهای تعدیل آب و هوا، خصوصا پروژه های اجرائی و تحقیقاتی در زمینه باروری ابر می گذرد و تاکنون پروژه های بسیاری در کشورهای مختلف دنیا در زمینه استحصال آب از منابع جوی به مرحله اجرا در امده است. تعدادی از این پروژه ها تقریبا از سال های اولیه پیدایش این علم در حال اجرا بوده و تعدادی نیز بصورت تحقیقاتی در جریان می باشند. خوشبختانه کشور عزیز ما نیز همراه این قافله بوده و اولین اقدامات خود را رد زمینه افزایش وزارت نیرو و با همکاری یک شرکت کانادایی شروع نمود. پس از آن فعالیتهای مختلفی در زمینه افزایش بارش در کشور انجام شده که مهمترین آنها پروژه افزایش بارش در ایران مرکزی می باشد که از سال ۱۳۷۷ در حال اجرا است.
در کشورهای پیشرفته دنیا افزایش بارش بویژه در حوضه آبریز سدها بعنوان یکی ازامکاناتی شناخته می شود که در افزایش بهره وری از سدها مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور ما، هم اکنون پروژه های بسیاری در زمینه ساخت سد در حال اجرا بوده یا به مرحله بهره برداری رسیده است که استفاده از تکنولوژی باروری ابر می تواند بعنوان قدیم موثر درمدیریت بهره برداری از این سدها به شمار آید.
هدف از ارائه این مقاله، بررسی تاثیرات اجرای پروژه های افزایش بارش در حوزه آبریز سدهای کشور می باشد که در قالب مطالعه موردی در حوزه آبریز سد زایندهرود ارائه می گردد. در همین راستا مباحثی از قبیل زمان اجرای پروژه ، میزان آب استحصالی ناشی از اجرای پروژه و نحوه بهره برداری از آب استحصالی، بویژه در زمینه تولید انرژی برقابی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.