سال انتشار: ۱۳۸۲

محل انتشار: سومین همایش آبخوانداری

تعداد صفحات: ۶

نویسنده(ها):

اسماعیل فیله کش – کارشناس ارشد پژوهشی و رئیس ایستگاه تحقیقات منابع طبیعی و امور دام غرب خ

چکیده:

ایستگاه آبخوانداری سبزوار در ۲ فاز اجرایی در سطحی معادل ۲۳۰۰ هکتار با هدف مهار سیلابهای مخرب رودخانه های کلاته سادات، بفره و نیز سایر مسیلهای حوزه های کوچک عرصه در سال ۱۳۷۶ احداث گردید.
از مهمترین اهداف این پروژه، جلوگیری از اثرات تخریبی سیلاب در پایین دست، تغذیه سفره های آب زیر زمینی دشت بفره بود که آب شرب شهر ۲۲۰۰۰۰۰ نفری سبزوار را تامین می کند.
با برآورد انجام گرفته از ابتدای شروع پروژه تا پایان سال ۱۳۸۱ بیش از ۲۶ میلیون متر مکعب سیلاب دراین حوزه استحصال شده است. این امر سبب کاهش ec آب و بالا رفتن کمیت و کیفیت آب شرب شهر گردیده است. همچنین علیرغم خشکسالی های متوالی، میزان افت سطح آبهای زیر زمینی در این عرصه به نصف میزان مشابه در سالهای قبل از اجرای پروژه رسیده است. بالا رفتن کیفیت و کمیت گیاهان مرتعی، افزایش حیات وحش در عرصه در جهت حفظ اکوسیستم طبیعی منطقه از دیگر دست آوردهای آبخوانس سبزوار بوده است.
ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در روز در سال در طول اجرای پروژه از شروع تا کنون و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها، ایجاد کار برای نیروهای فنی و نیز ادوات راهسازی و غیره مشهود بوده است و از مشکلات اجرایی این پروژه ، رسوب فراوان همراه با سیلاب از دامنه های شیلی و نیز مارنیحوزه های کوچک داخل عرصه است که تاسیسات مهم و اساسی از جمله تورکینستها را تهدید می کند. تخریب لبه های پخش در هر سیلاب موضوع دیگری است که سبب عدم پخش مناسب سیلاب به مفهوم واقعی شده و مشکلاتی را برای بهره برداری بهینه از این پروژه فراهم کرده است. در خصوص رفع مشکلات این عرصه پیشنهاداتی ارائه شده است.