سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی بهسازی و مقاوم سازی ایران

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

محمدجواد فدایی – استادیار بخش عمران، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه شهید باهنر، کرمان
بهزاد بیات – کارشناسی ارشد سازه، دانشگاه شهید باهنر، کرمان

چکیده:

نزدیک به سه دهه از حضور دیوار برشی فولادی در ساختمان های مختلف بخصوص بلند در آمریکا و ژاپن می گذرد و روز به روز افق های تازه ای از این علم نوین در برابر متخصصین نمایان می شود.
این سیستم باربر جانبی مزایایی نظیر شکل پذیری بالا و کاهش بار مرده ی ساختمان و متعاقب آن بار زلزله و افزایش فضای ساختمان نسبت به دیوار برشی بتن و کاهش هزینه های ساختمان را در بر دارد و استفاده و عدم استفاده از سخت کننده در این سیستم باربر جانبی منشا تحقیقات زیادی در دنیا گشته است. فولاد LYP یا فولاد با مقاومت پایین فولادی است که تنش حد جاری شدن آن بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است، و بر خلاف قاب اطراف خود سریع وارد مرحله پلاستیک شده و انرژی زیادی از زلزله را مستهلک می کند. مزیت این سیستم استفاده از آن در بهسازی لرزه ای و همچنین مقاوم سای سازه های ساخته شده و آسیب دیده است.
در این مقاله با استفاده از روابط تئوری و نتایج بدست آمده از نرم افزارهای المان محدود مانند ANSYS دیوار برشی چند سازه را بررسی کرده و به کمک روابط تئوری ایده ی استفاده از فولاد با مقاومت پایین با قابلیت کمانش ورق و تشکیل میدان کشش قطری در نمونه دیوار برشی فولادی بررسی می شود و در پایان ضوابط پیشنهادی جهت طراحی این سیستم در سازه های ارائه می شود که می تواند دریچه جدیدی از این سیستم باربر جانبی روبروی طراحان قرار دهد.