سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

مظفر چایی بخش –

چکیده:

در ابتدا باید یادآور شد که با توجه به تصویب قوانین حفاظت محیط زیست در ایران و لزوم تصفیه فاضلاب‌های خروجی از صنایع ، نیروگاهها نیز موظف شده‌اند که جهت رفع آلودگی‌های خود اقدام عاجل بعمل آورند. با توجه به آلودگی بالای برخی از پساب‌های نیروگاهی در صورتی که عملیات تصفیه بر روی آن‌ها صورت نپذیرد بایستی منتظر مشکلات زیست محیطی وسیعی در کوتاه مدت و بلند مدت بود.
جنبه دیگر این مشکل همانا حجم زیاد مصرفی و در نتیجه پساب تولیدی توسط یک نیروگاه بخاری می‌باشد.
چون مثلاً یک نیروگاه بخاری با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات، سالانه بالغ بر یک میلیون مترمکعب آب نیاز دارد که تقریباً معادل مصرف سالیانه یک شهر جدید با ۱۵۰۰ نفر جمعیت می‌باشد.
اساساً بنا به دلایل زیر لازم است که فاضلاب قبل از دفع و یا استفاده مجدد تصفیه گردد:
پیشگیری از اشاعه بیمارها
حفظ سلامت آب و خاک
حفظ حیات وحش و آبزیان
حفظ بهداشت آندسته از مواد غذایی که بصورت خام مصرف می گردند.
استفاده مجدد از فاضلاب جهت آبیاری، پرورش آبزیان، صنعت، تفریحات سالم
تخصیص آب خام مورد استفاده در کشاورزی به مصارف شرب
حال پس از مشخص شدن نیاز به تصفیه، باید یک روش تصفیه انتخاب نمود. بطور کلی عواملی که انتخاب روش تصفیه را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:
الف) هزینه ها (سرمایه گذاری اولیه و بهره برداری)
ب) قابلیت اجرا
ج) مشخصات بهره برداری
د) تجهیزات مورد نیاز
ه) وجود نیروی انسانی ماهر
همواره باید توجه داشت که در اکثر کشورهای در حال توسعه موارد الف، د و ه بعنوان تنگنا برای روشهای پیچیده بشمار می روند. از این رو تکنولوژی مناسب برای استفاده در یک موقعیت معین آن است که با در نظر گرفتن این تنگناها، تصفیه خانه ای طراحی نموده که هزینه های آن حداقل بوده و قابلیت حصول به استانداردها را نیز داشته باشد.
در کشورهای صنعتی تنگناهای کشورهای در حال توسعه وجود ندارد ولی از سوی دیگر مشکل تامین انرژی، افزایش هزینه ها و سخت تر شدن استانداردها مشکل آفرین است و همواره آنان را بر آن داشته است که به فکر راه حلهای جدید قابل رقابت باشند.