سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

غلامرضا نبی بیدهندی –
علیرضا پرداختی –
مصطفی ابوالفضل زاده –

چکیده:

خاک از جهات گوناگون در محیط زیست به عنوان یکی اصلی ترین منابع طبیعی دارای اهمیت بوده بدین دلیل که بستر رشد کلیه گیاهان محسوب می گردد. آلودگی خاک می تواند سبب تسهیل یا تشدید آلودگی برای سایر منابع زیستی از جمله گیاهان و تهدید چرخه های زیستی موجود در طبیعت گردد. این دسته از آلودگیها در نهایت و به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در دراز مدت زندگی انسان را مورد تهدید قرار می دهند. مکانیسم خود پالایی طبیعی آبهای زیر زمینی از اصلی ترین عوامل محیطی در جلوگیری از گسترش آلاینده ها محسوب می گردد. در حقیقت این یکی از مهمترین نقشهای خاک در طبیعت است که تهدید آن به دلایل مختلف از جمله ورود بی رویه از آلاینده های زیست محیطی و به ویژه آلاینده های پایدار(POPs) ، می تواند خطرات بزرگی را برای منابع آبهای زیر زمینی بوجود آورد.
خصوصیات مواد آلی پایدار نظیر پایداری بالا در مقابل تجزیه شدن به مواد بیولوژیکی، فتولیتیکی یا شیمیایی با قابلیت تجمع زیستی در نسوج چربی و با توجه به اثبات سرطانزایی و ایجاد اختلالات زیستی گسترده این ترکیبات و لزوم پاکسازی خاک های آلوده به آنها ما را بر آن داشت که تحقیقی در مورد روشهای حذف این مواد در خاک انجام دهیم.
در این تحقیق روشها و تکنولوژیهای بیولوژیکی حذف POPs از سایت های خاکی آلوده مورد بررسی قرار گرفته و مزایا و معایب هر یک از این روشها مورد ارزیابی قرار گرفته است.