سال انتشار: ۱۳۸۷

محل انتشار: پانزدهمین کنگره دامپزشکی ایران

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

علی حسین خانی –
مسعود میرقادری –
ابراهیم رحیمی –

چکیده:

هرچند که اکثر عفونتهای انسانی توکسوپلاسما خوش خیم می باشد و اغلب بدون علامت می باشد اما توکسوپلاسما از متداولترین عفونتهای انگلی انسان و سایر حیوانات خونگرم است . اهمیت ویزه این بیماری در ایجاد عوارض مادرزادی در جنین مادرانی است که به خصوص در ماههای اول بارداری به آن مبتلا می شوند .
با توجه به اهمیت این موضوع این مقاله به منظور بررسی آلودگی توکسوپلاسما در جمعیت انسانی بصور ت گذشته نگر بر روی ۴۰۵ نفر از افرادی که به منظور بررسی تیتر سرمی توکسوپلاسما به آزمایشگاه تخصصی انگل شناسی اصفهان ارجاع داده می شدند انجام شده است .
آزمایشات بر روی تیتر سرمی ۱* و ۲* ضد توکسو پلاسما به روش الایزا انجام شد . نتایج این بررسی نشان داد که از ۴۰۵ نمونه سرمی شامل ۲۰ مرد و ۳۸۵ زن همگی * ۱ مثبت با تیتری در محدوده ۱/۱۰۰ تا ۱/۱۶۰۰ بوده اند .
تعداد ۳۵۲ نفر (۸۶,۹%) دارای تیتر سرمی زیر ۱/۲۰۰ و ۴۱ نفر (۱۰,۱۲%) دارای تیتر سرمی ۱/۲۰۰ تا ۱/۴۰۰ و تعداد۱۲ نفر (۲,۹۶%) دارای تیتر سرمی بالای ۱/۴۰۰ بوده است . هرچند تیتر سرمی هیچ یک از افراد از نظر ۲* مثبت نبوده است با این حال ۷۲ نفر از افراد آزمایش شده ۲۷ نفر سابقه ای از سقط های مکرر در ماه های پایین آبستنی ، فرم چشمی ، تورم عقده های لنفاوی پاروتید ، عقده های لنفاوی اطراف گردن ,….. داشته اند .
۱*: IgG
2*:IgG