سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین همایش سراسری سنگهای ساختمانی و صنایع وابسته

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

رضا احمدی – عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران – واحد اراک

چکیده:

گابرو یک سنگ آذرین درونی بازیک فانریتیک است که هم به عنوان سنگ لاشه (در جاده سازی، ساخت تونل و پل سازی) و هم به عنوان سنگ تزئینی و نما در فضاهای درونی و بیرونی ساختمانها کاربرد دارد. در اکثر کشورهای جهان این نوع سنگ در صورت آلتره نبودن یکی از بهترین انواع سنگ ساختمانی محسوب می شود. در مطالعه حاضر معدن سنگ گابروی جواهردشت به عنوان یک مورد مطالعه عملی مورد بررسی قرار گرفته است. معدن گابروی جواهردشت در ۴۰ کیلومتری شهر کلاچای ازتوابع شهرستان رودسر در استان گیلان و در منطقه ییلاقی جواهردشت واقع شده است. از خصوصیات بارز این معدن آن است که در محدوده جنگل واقع نشده و چون ارتفاع آن زیاد است محدوده برداشت چمن زار می باشد و بدین ترتیب بهره برداری از آن آسیبی به جنگل نخواهد زد.
نتایج آنالیز شیمیایی و بررسی خصوصیات فیزیکی و مکانیکی نمونه های معدن گابروی جواهردشت نشان می دهند که سنگ مورد نظر نوعی گابرو با درصد بالای الیوین بوده و دارای مقاومت فشاری مطلوب می باشد با این وجود کار علمی و تحقیقاتی چندانی بر روی این معدن انجام نشده و معدن دارای یک سری مشکلات است. از جمله این که تجهیزات این معدن درست انتخاب نشده اند که با اعمال اندک تغییراتی در وسایل و تجهیزات مورد استفاده، این معدن کاملاً سودده و اقتصادی بوده و بخش زیادی از نیازهای سنگ ساختمانی منطقه را برآورده خواهد نمود.
به دلیل اهمیت نقش ناپیوستگیها (درزه ها و گسل ها) در مورد سنگ های ساختمانی و بویژه طراحی روش استخراج آنها، درزه ها و گسل های منطقه، برداشت و مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند. در منطقه مورد مطالعه ۴ گسل عمده وجود دارد و تعداد ۵۰ عدد درزه نیز برداشت شدند. به منظور مطالعه آماری ناپیوستگیها از نرم افزار Rockwork استفاده شده است. مطالعات آماری ناپیوستگیهای (درزه های) منطقه مورد مطالعه از طریق ترسیم نمودار گل سرخ نشان می دهد که امتداد عمومی آنها در راستای N25E قرار دارد بنابراین به منظور سهولت در امر بهره برداری و صرف هزینه کمتر بایستی استخراج بلوکهای سنگ در راستای شمال شرقی-جنوب غربی صورت گیرد.