سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: پنجمین کنگره تغذیه ایران

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

خدیجه رحمانی – دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذائی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی
حامد پورآرام – دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذائی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی

چکیده:

فلاونوئیدها ترکیبات فنلی طبیعی هستند با فعالیت انتی اکسیدانی که به طور وسیع در سبزیها ، میوه ها وچای وجود دارد در شکل ۱ ساختمان شیمیایی فلاونوئیدها نشان داده شده است و همانگونه که در شکل ملاحظه می شود تفاوت انواع فلاونوئیدها درحلقه C وجود دارد.
[شکل در متن اصلی]
امروزه بیش از ۴۰۰۰ نوع فلاونوئید شناخته شده است که مهمترین انها را از نظر رنگ وخواص و منابع به ۶دسته تقسیم می کنند. جدول شماره ۱ طبقه بندی این مواد را نشان می دهد.
[جدول در متن اصلی]
چای به عنوان دومین نوشیدنی رایج دنیا یکی از منابع مهم فلاونوئیدها در تغذیه انسان محسوب میشود. به طور کلی بیش از سه چهارم پلی فنلهای موجود در برگ چای را فلاونولها تشکیل می شدهد که جزء مواد بی رنگ بوده و زود به رنگ قهوه ای در می ایند شش نوع از این مواد به نامهای اپی کاتچین – گالوکاتچین – اپی گالوکاتچین – اپی کاتچین گالات و دی کاتچین تحت عنوان کاتچین ها در برگ چای وجود دارد.
در سال ۱۹۳۶ Ruszunuak , szent مشاهده نمودند که مخلوطی از فلاونوئیدها قابلیت نفوذناپذیری و شکنندگی مویرگها را کم می کنند و به این دلیل ویتامین P یا هسپریدین (hesperidin) انها پیشنهاد شد.
این مقاله اثر مصرف چای بر بیماریهای قلبی – عروقی – سرطان و نیز خواص ضد موتاژنی و ضد توموری آن را به استناد تحقیقات انجام شده در دنیا مورد بحث وبررسی قرار میدهد.