سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: دومین همایش قیر و آسفالت ایران

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

نادر طباطبایی – دانشیار دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه صنعتی شریف
زهرا کمالی ابیانه – کارشناس آزمایشگاه تحقیقاتی سوپرپیو

چکیده:

Vacuum bottom (VB) پسمانده حاصل از ستون تقطیر در خلا است که شامل هیدروکربن های با وزن مولکولی بالاست. از VB می توان به عنوان خوراک واحدهای کندروانی شکنی و کراکینگ تحت هیدروژن در دما و فشار بالا در پالایشگاه استفاده نمود و محصولاتی سبک تر با ارزش بالاتر تهیه کرد، و یا اینکه می توان در واحدهای تولید قیر، با عملیات هوادهی از آن قیر با کندروانی مناسب به دست آورد، که این خود موجب تغییر ساختار شیمیایی قیر می شود.
با توجه به تاثیر افزودنی پودر لاستیک بر خصوصیات رئولوژیکی قیرهای خالص، در این پژوهش سعی شده است که اثرپودر لاستیک به عنوان افزودنی، روی ویسکوزیته چرخشی قیر VB مورد بررسی قرار بگیرد. متغیرهای مورد بررسی در این پژوهش شامل مقدار پودر لاستیک، زمان و دمای اختلاط پودر لاستیک و VB ، و دمای آزمایش است.
پودر لاستیک مصرفی محصول کارخانه یزد تایر (عبوری از الک شماره ۵۰ با قطر منافذ ۰/۳۰۰ میلی متر) و قیر VB محصول پالایشگاه اصفهان است. عمل اختلاط توسط مخلوط کن با سرعت پایین (rpm350) انجام و مقادیر ویسکوزیته چرخشی بروکفیلد اندازه گیری شده است. علاوه بر این مقادیر سختی خزشی و مدول مختلط تنش برشی به وسیله دستگاه های رئومتر تیرچه خمشی برش دینامیکی جهت بررسی روند تغییرات تعیین گردید.