سال انتشار: ۱۳۷۵

محل انتشار: دومین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

نادر جلالی – مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری
سیدرضا امام جمعه –
حمید رحیمی پور –

چکیده:

در این مطالعه ناحیه ساحلی محدوده خلیج پزم حد فاصل دماغه پزم در جنوب غربی خلیج چابهار تا دماغه راشدی در سواحل استان سیستان و بلوچستان در کناره دریای عمان از لحاظ میزان تغییرات خط ساحلی مورد بررسی قرار گرفته است.
عکسهای هوایی گرفته شده در دو زمان مختلف، مربوط به سالهای ۱۳۳۵ و ۱۳۶۳، تفسیر و با هم مقایسه شدند.
در این مقایسه مشخص گردید که بخشهایی از سواحل که در معرض امواج مستقیم دریا و جریانات ناشی از آن بوده اند دچار فرسایش شدید گردیده اند. همچنین پدیده رسوب گذاری در قسمتهای از سواحل مورد مطالعه انجام پذیرفته است. نتایج حاصل از این مطالعه مطابق با پیش بینی های انجام شده برای روند رسوب گذاری و فرسایش مبتنی بر مطالعات هیدرودینامیک منطقه طرح می باشد.
اگرچه مقایسه نقشه های حاصل از تفسیر عکسهای هوایی روشی نیمه اتوماتیک محسوب می شود ولی استفاده از این روش می تواند نتایج ارزشمندی در اختیار بگذارد خصوصا که مقایسه عکسهای هوایی گرفته شده در زمانهای مختلف روشی ارزان قیمت بوده و استفاده زمان مستلزم صرف وقت زیادی نمی باشد. لذت می توان از این روش در مطالعات اولیه در زمینه مهندسی و بنادر به خوبی استفاده نمود. بدون شک دستیابی به اطلاعات در مورد تغییرات عوارض روی زمین و روندیابی آن دیدگاههای جدیدی را برای مدیران، برنامه ریزان و طراحان ایجاد خواهد کرد و بدین ترتیب از هدر رفت سرمایه های ملی جلوگیری شده و بهره برداریهای بهینه از امکانات موجود به عمل خواهد آمد.