سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: ششمین همایش ملی دو سالانه انجمن متخصصان محیط زیست ایران

تعداد صفحات: ۲۶

نویسنده(ها):

ملوک نجفی شالمائی – مدیر گروه مواد زائد جامد ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران
فرزاد امیراصلانی – کارشناس گروه مواد زائد جامد ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهرا
الهام آقاابراهیمی – کارآموز گروه مواد زائد جامد ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهرا
لیلا گنجعلی – کارآموز گروه مواد زائد جامد ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهرا

چکیده:

مواد زائد جامد که به اختصار زباله نامیده می شوند هم اکنون در چارچوب برنامه های محیط زیست، اهمیت ویژه ای یافته اند، روزانه در تهران بیش از ۷۰۰۰ تن زباله تولید می شود که مدیریت ساماندهی این زباله ها برعهدة شهرداری تهران می باشد. در راستای سیاستهای کلان شهرداری و به منظور بهینه سازی سیستم جمع آوری و حمل پسماندهای جامد شهری حوزة معاونت خدمات شهری تهران به اجرای طر ح مکانیزاسیون جمع آوری و حمل پسماندهای جامد این شهر پرداخته است.
از آنجائیکه تعیین میزان رضایت مردم از انجام این سیستم، همگام با اجرای آن در سطح شهر یکی از مهمترین اقدامات در بحث مدیریت مواد زائد جامد می باشد، ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اقدام به انجام مطالعات میدانی جهت تجزیه و تحلیل دیدگاه های شهروندان شهر تهران و سطح رضایتمندی آنها از اجرای سیستم جمع آوری مکانیزه زباله در مناطق ۱(شمال تهران )، ۱۰ (مرکز تهران ) و ۲۰ (جنوب تهران ) به منظور ارزیابی نقاط ضعف و قوت طرح وارائه راهکارهای اصلاحی نموده است. این مطالعه به روش پیمایشی Survey و انتخاب نمونه تصادفی می باشد، که شامل طراحی پرسشنامه و تکمیل آنها در مناطق ( ۱،۱۰ و ۲۰ ) شهرداری تهران، بالا بردن سطح آگاهی مردم در خصوص اجرای این طرح از طریق ارائه بروشورهای آموزشی و انجام تجزیه و تحلیل نظرات شهروندا ن در خصوص طرح جمع آوری مکانیزه زباله می باشد، که در طی یک دوره زمانی سه ماهه (شهریور تا آبان ۱۳۸۵ ) انجام گرفته است.
.بررسی سطح رضایتمندی شهروندان به تفکیک سن، جنس، شغل و تحصیلات افراد صورت پذیرفته و نظرات مردم در خصوص آموزشهای انجام شده، میزان رضایتمندی آن ها از جانمایی، حجم و جنس مخازن جمع آوری و نحوه عملکرد ماشینهای جمع آوری، میزان همکاری و مشارک ت شهروندان در اجرای طرح و مزایا ومعایب آن مورد بررسی قرار گرفته است. موارد فوق به صورت نمودار درصدی برای تجزیه و تحلی ل دقی ق تر، ترسیم شده و نتایج نهایی آن شامل رضا یت ۹۳ درصدی شهروندان از اجرای سیستم جمع آوری مکانیزه زباله، همکاری ۷۷ درصدی شهروندان در اجرای صحیح این سیستم و حصول ۷۰-۸۰ درصدی اهداف شهرداری در اجرای این طرح م یباشد.