سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین همایش منطقه ای مهندسی معدن

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

نیما عقیلی – کارشناسی معدن، گرایش استخراج
سیدمجتبی مرتضوی – عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه

چکیده:

کارخانه زغال شویی با ظرفیت حدود ۴۵۰/۰۰۰ تن در سال به مساحت ۲/۵ هکتار در انجیر تنگه در نزدیکی اداره ی شرکت البرز مرکزی قرار دارد. این کارخانه به منظور تغلیظ و کاهش درصد خاکستر ذغال های استخراجی معدن با مقدار متوسط خاکستر ۳۵% به محصولی با ذغال کنسانتره با متوسط خاکستر ۱۰% جهت مصرف در کارخانه ی ذوب اهن اصفهان احداث گردید. عملیات شستشو و تغلیظ ذغالسنگ معادن در کارخانه ذغالشویی انجیر تنگه شستشو با آب می باشد. به عبارت دیگر بخش عظیمی از فرایند شستشو مربوط به مصرف آب می باشد.
خوراک ورودی مورد نیازکارخانه زغالشویی انجیر تنگه بطور کلی از مناطق زغالخیز کارمزد – کارسنگ – کیاسر و گلیران می باشد و بسته به شرایط فیزیکی و شیمیایی مناطق دارای درصدخاکستر –پلاستومتری – رطوبت ومواد فرار هستند.
زغالهای ورودی به کارخانه قبل از اینکه وارد مواد کارخانه قبل از اینکه وارد مواد کارخانه گردند بایستی با هم مخلوط گردند تا عملیات شستشوی زغال با مشکل مواجه نشود (Blending).
عمل بلندینگ به پارامترهای کارخانه بستگی دارد . در کارخانه زغالشویی انجیر تنگه این پارامترها عبارتند از : (درصد خاکستر – پلاستومتری – رطوبت و مواد فرار و …) مهمترین عامل Blending کارخانه انجیر تنگه، قابلیت شستشوی زغال می باشد که زغال کارمزد دارای بهترین حالت شستشو می باشد به همینخاطر معمولا بین ۵۰% تا ۶۰% زغال ورودی به مدار کارخانه را این ذغال ها تشکیل می دهند.همچنین زغالهای کارسنگ نیز قابلیت بهتری نسبت به زغال کیاسر و گلیران داشته و در رتبه دوم اهمیت قرار دارد.
زغالهای منطقه کیاسر و گلیران نیز با توجه به درصد خاکستر بالا و همچنین قابلیت شستشو پایین کمتر مورد اهمیت قرار دارند چرا که اگر میزان این زغالها از حد معین بیشتر شود راندمان کارخانه را تا حد بسیاری کاهش می دهد. نحوه مخلوط سازی ( Blending) در کارخانه انجیر تنگه توسط لودر انجام گرفته و بر اساس قابلیت شستشوی زغال ها و همچنین درصد خاکستر به طور متوسط ۳ بیل زغال کارمزد- یک بیل زغال کار سنگ یک بیل کیاسر و یک بیل نیز زغال گلیران و سایر زغالهای متفرقه معادن باهم ترکیب شده سپس وارد مواد کارخانه می گردند.