سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: همایش آموزش استفاده کنندگان و توسعه سواد اطلاعاتی در کتابخانه ها، مراکز اطلاع رسانی و موزه ها

تعداد صفحات: ۲۷

نویسنده(ها):

مهدی محمدی – عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم
سیف الله فضل الهی – عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم

چکیده:

تحقیقی با عنوان بررسی میزان اشنایی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم با منابع مرجع کتابخانه و ضرورت ارائه آموزش از دیدگاه آنها ، صورت گرفته که برای انجام آن یک نمونه اماری ۳۵۱نفری (۵ درصد از کل جامعه تحقیق) در دو گروه آموزش دیده و آموزش ندیده از بین دانشجویان مشغول به تحصیل از تمام مقاطع تحصیلی بر حسب نمونه گیری تصادفی طبقه ای انتخاب شده آن. پرسشنامه ای حاوی ۲۲ سوال تهیه شده بود که محققان ضمن حضور در کلاسها و توجیه دانشجویان، آنها را بینشان توزیع نموده و سپس به جمع اوری داده ها پرداخته اند.
نتایج نشان داد که دانشجویان با بخش مرجع و منابع آن نسبتا اشنا هستند ولی این آشنایی کافی نیست . بین میزان آشنایی وتسلط دانشجویان اموزش دیده و آموزش ندیده تفاوت معنی داری وجود دارد. دانشجویان ضرورت ارائه آموزش برای استفاده کنندگان از منابع مرجع را به عنوان یک اصل مهم و انکار ناپدیر مورد تاکید قرارادند.
از نظر دانشجویان تهیه جزوه یا بروشور چاپی در مقایسه یا سایر روشها به عنوان بهترین روش استفاده از منابع مرجعبعد از استفاده از کتابدار متخصص در بخش مرجع قرار دارد.
دانشجویان یکی از استادان گروه آموزشی خود، یکی از استادان گروه کتابداری، و کتابدار را به ترتیب به عنوان مناسب ترین شخص جهت ارائه آموزش های استفاده ازمنابع مرجع معرفی کردند.