سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: اولین همایش آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامت

تعداد صفحات: ۳

نویسنده(ها):

محمدرضا رضائی مفرد – عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان

چکیده:

سولفور دی اکساید گازی بیرنگ ، غیر قابل انفجار ، غیر قابل اشتغال بابوی خفه کننده است .این گاز حد آستانه مزه۷۸۴میکروگرم بر متر مکعب و حد آستانه بو ۱۳۰۶ میکروگرم بر متر مکعب دارد (۱) .
سولفور دی اکساید به میزان زیاد در آب محلول است ( ۳/۱۱گرم دریکصد میلی لیتردر ۲۰ درجه سانتی گراد) دارای وزن ملکولی ۰۶/۶۴ وسنگینی آن دو برابر هوا است .تخمین زده می شود که این گاز به مدت ۲-۴ روز در هوا باقی مانده ودر طول این مدت تا مسافت ۱۰۰۰ کیلومتر از منبع اصلی انتشار می یابد ،بنابر این مسئله آلودگی سولفور دی اکساید یک مسئله بین المللی است (۱).
اثرات سوء بهداشتی در انسان صدمه به مخاط چشم ،ریه ها ومرگ در اثر آسیب های قلبی وتنفسی را شامل می شود . مرگ می تواند در ظرف ۳۰ ثانیه در غلظتppm 3 اتفاق افتد. همچنین سولفور دی اکساید باعث باران های اسیدی می گردد که زیان های فیزیکی وبیولوژیکی بدنبال دارد . زیان های فیزیکی مانند رنگبری مصالح که اسید سولفوریک با سنگ آهک موجود در مصالح ترکیب شده وتشکیل سولفات کلسیم می دهد که همراه آب شسته می شود .در ایالات متحده به تنهائی باران های اسیدی باعث صرف هزینه دهها میلیون دلار در سال جهت ترمیم تجهیزات می گردد. زیان بیولوژیکی شامل اسیدی شدن آبهای دریاچه ها ودریا ها ودر نتیجه از بین رفتن ماهیان حساس است(۲).
منابع سولفور دی اکساید در سال ۱۹۸۰ از حمل ونقل ۹۰۰۰۰۰تن ،احتراق سوخت در منابع ثابت ۱۹۰۰۰۰۰۰،فرآیندهای صنعتی ۳۸۰۰۰۰۰ودر کل ۲۳۷۰۰۰۰۰تن در سال بوده است .
اثرات آن در انسان شامل اثر بر سیستم قلبی وتنفسی ،تنگی نفس ،بسته شدن وافزایش مقاومت ریه در مقابل جریان هوا ، پریشانی ،خون دماغ واثر بر روی سیستم گوارش وتحریک چشم است ودر گیاهان تخریب بافت برگ ها وایجاد رنگ سفید وقهوه ای قرمز بر روی برگ ها است .
روشهای کنترل سولفور دی اکساید شامل احتراق سوخت با سولفور کم ،حذف سولفور از سوخت ، جانشین سازی منابع دیگر انرژی ،تمیز نمودن وسائل وپراکندگی بوسیله نصب دودکش بلند می باشد(۱).