سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

مریم دلاوری –
امین رضا اوحدی –
مسعود قادری پاشا –

چکیده:

زلزله یکی از بلایای طبیعی است و ایران یکی از کشورهای زلزله خیز جهان به شمار می شود و مهمترین مساله حفظ جان انسانها، کاهش صدمات جسمی وروحی ناشی از حوادث ناگهانی و مرگ ناشی از آن است. با توجه به اهمیت عملیات امداد و نجات و تسریع در نجات جان قربانیان مدفون شدندر زیر آوار و اینکه تاکنون مطالعه ای در مورد قربانیان زلزلهاحیر شهرستان زرندکرمان صورت نگرفته است . بر آن شدیم به بررسی میزان مرگ و میر حاصل اززلزله شهرستان زرند کرمان و عوامل مرتبط با آن درزمستان سال ۱۳۸۳ بپردازیم.
این مطالعه به صورت مقطعی بدین صورت که ۵۶۴ جسد از قربانیان زلزله شهرستان زرند کرمان از حدود ۴ ساعت بعد از وقوع حادثه توسط تیم اعزامی پزشکی قانونی به این ناحیه بررسی وسرشماری گردید و تمامی فرمها توسط پزشکان آموزش دیده اعزامی پزشکی قانونی استان کرمان تکمیل گردید. متغیرهای مورد بررسی در این تحقیق شامل جنس، سن و علت مرگ بود. همه موارد شناسایی شدند و در صورت عدم شناسایی یا تکمیل نبودن فرم از مطالعهحذف شدندبه طوری که از ۵۶۴ نفر وارد مطالعه گردیدند.
جمعیت روستاهای شهرستان زرند که از زلزله در آنها بوقوع پیوست حدود ۳۰۰۰۰ نفر بوده است که بیش از ۵۶۴ نفر یعنی حدود ۱/۸۸ درصد کشته شدند. حدود ۷۰% علت مرگ در عرض ۶ ساعت پس از وقوع زلزلهخفگی به علت ماندن زیر آوار بود. میانگینسنی ۲۸/۲ حداقل سن ۶ ماه و حداکثر سن ۹۸ سال و مد سنی زیر ۱۰ سال بود. از این تعداد ۲۳۳ (۴۱/۳ درصد) مرد (۵۸/۷ درصد) ۳۳۱ نفر زن بودند.
با بررسی حادثه زمین لرزه اخیر شهرستان زرند و زلزله های پیشین در استان کرمانو سایر مناطق کشورمان شاید بتوان گفت در عملیات امدادرسانی و نجات جان زیر آوارماندگانتوسط نیروهای امداد و نجاتد ایران پیشرفت چشمگیری حاصل گردیده است. نتایج کاربردی این مطالعه به شرحزیر است: ۱- عزم ملی در بازسازی مناطق آسیب دیده و مقاوم سازی ساختمانهای مناطق در معرض بروز زلزله با نظارت سازمان نظام مهندسی کشور ۲- آموزش نیروهای ماهر در امدادرسانی حوادث غیر مترقبه با توجه خاص کودکان و زنان ۳- تلاش همگانی در ساعات اولیه پس از حادثه در نجات زیر آوارماندگان برای کاهش مرگ و میر ناشی از حادثه