سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: نخستین کنفرانس بین المللی مدیریت زنجیره ی تامین و سیستم های اطلاعات

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

ناهید مژدهی – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه شیراز ،محقق ، مر
امیررضا مهربان – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه شیراز ، مشاور
منصور امینی لاری – استادیار مهندسی و علوم کامپیوتر، دانشگاه شیراز

چکیده:

تکنولوژی اینترنت باعث دگرگون شدن روند زنجیره تامین شده است. کلمه کسب وکار الکترونیکی برای تشریح "برنامه ریزی و اجرای عملیات Front-end و Back-end در زنجیره تامین با استفاده از اینترنت" بکار می رود. اینترنت امکان یکپارچه سازی اطلاعاتسازمانها از خواربار فروشی گرفته تا فروشگاههای کامپیوتر را فراهم می کند. این یکپارچه سازی به کمپانی امکان کنترل و پیش بینی دقیق تر تقاضا را داده و امکان تخصیص بهینه دارایی به همراه بهبود کیفیت سرویس دهی به مشتریان با آگاهی از برخورد مشتریان وفادار را فراهم می سازد.
با وجود سود ناشی از سرمایه گذاری در مدیریت زنجیره تامین، این پیشرفت فقط به دلیل روند سنتی پرداخت متوقف شده است. در نتیجه، در ده سال اخیر با وجود برنامه های اتوماتیک پرداخت، سازمانهایی نظیر ویزادر پرداخت B2Bبه اندازه مورد انتظار پیشرفت نداشته اند. زیرا به دلیل روند نامناسب مالی، بسیاری از کمپانیها پرداخت را بصورت یکپارچه با سیستم زنجیره تامین خود نداشته اند. با توجه به آنچه ذکر شد، خودکارسازی پرداخت نه تنها در مرحله پرداخت، بلکه در زنجیره تامین نیز می تواند سودمند باشدکه در نتیجه این ناکارآمدی باعث ناهنجاری جدی شده است.
بسیاری از کمپانیها روند مالی خود را با استفاده از صورت حساب کاغذی یا سیستم پرداخت بصورت دستی انجام می دهند. راه اندازی، پیگیری و تصفیه این پرداختها و صورتحسابهای کاغذی هزینهزیادی را برای کمپانی به همراه دارد.
امروزه چهار روش اصلی برای پرداخت، در تجارت سنتی و تجارت الکترونیکی وجود دارد که عبارتند از: پول نقد، چک، کارت اعتباری و کارت بدهی که هر دو شیوه سنتی و الکترونیکی را در بر می گیرند.
در تجارت الکترونیک چهار نوع فناوری عمده برای پرداخت الکترونیکی وجود دارد. این چهار نوع عبارتند از: کارتهای پرداخت، پول الکترونیکی، کیف های نرم افزاری و کارتهای هوشمند. هر یک از این چهار نوع دارای خصوصیات، هزینه ها، مزایا و معایبی می باشند. کلیه این روشها می توانند در سایتهای اینترنتی خرید و فروش کالا، مورد استفاده قرار گیرند.
در این مقاله ابتدا به بررسی هریک از روشهای پرداخت در تجارت الکترونیکی و مزایا و معایب هریک پرداخته می شود و سپس مشکلات پرداخت در زنجیره تامین، مزایای استفاده از سیستم پرداخت در زنجیره تامین و نحوه استفاده از صورتحساب و اسناد مالی بصورت الکترونیکی در زنجیره تامین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.