سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: پنجمین کنفرانس دانشجویی مهندسی معدن

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

شهرام عزیزیان عیسی لو –

چکیده:

در هنگام حفاری چاه های نفت و گاز به سازندهای مختلفی بر خورد می شود که دارای شکاف ها و حفره های متعدد پیوسته به هم بوده و به دلیل پایین بودن فشار سیالات درون حفره ها در مقایسه با سیال حفاری، موجب ورود سیال حفاری به داخل آنها و به اصطلاح «هرزروی گل حفاری» می شود.
هرزروی گل حفاری علاوه بر این که موجب از دست دادن مقدار زیادی ازگل حفاری می شود. باعث معطل ماندن دستگاه حفاری، احتمال فوران سازندهای پر فشار، گیر کردن لوله، آسیب زدن له لایه تولید کننده هیدروکربن و یا در مواردی موجب از دست دادن چاه می شود که همه موارد بالا نیازمند زمان و هزینه زیاد می باشد. به همین دلیل هرزروی گل حفاری به عنوان یکی هرز هزینه ترین و پر زحمت ترین مشکلات حفاری یاد می شود.
در این مقاله علل هرزروی سیال حفاری در فاز ۲۶ اینچ چاه گردان ۲ واقع در ناحیه فارس بررسی شده است. در این بررسی اطلاعات یک سری از پارامترهای که به نوعی در هرزروی سیال حفاری می تواند نقش داشته باشد، از گزارش روزانه جمع آوری شده و با بررسی و تحلیل اطلاعات ور سم نمودارهای مقایسه ای، علل هرزروی عنوان شده است. این پارامترها شامل نوع و لیتولوژی سازندها، ویژگی گل حفاری مثل: وزن گل، گرانروی قیفی، گرانروی پلاستیکی ، نقطه واروی ، مقاومت ژله ای و درصد جامدات می باشد و همچنین مشخصات هیدرولیک چاه مانند: دبی و فشار پمپ و مقدار هرزروی می باشد. زمان تلف شده برای بهسازی و هرزروی در چاه گردان ۲ از کل زمان حفاری بیشتر بوده است، نوع هرزروی در فاز ۲۶ اینچ از هر دو نوع شکاف های طبیعی و شکاف های القایی می باشد، اما هرزروی به درون شکاف هایی القایی بیشتر بوده است.