سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات: ۶

نویسنده(ها):

سیدعلیرضا مومنی –
مرجان سادات احمدی –

چکیده:

شهرکهای صنعتی هماهنگ با سیاست ها و استراتژی های مدون صنعتی کشور و به منظور فراهم سازی زیرساختها برای استقرار صنایع ایجاد شده اند. با توجه به اینکه ۹۳ درصد کل واحدهای صنعتی کشور و ۴۵ درصد اشتغال بخش صنعت مربوط به صنایع کوچک و متوسط می باشد، ضرورت ایجاد این صنایع جهت توسعه صنعتی کشور و نقش آن در توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال مشخص می گردد.
توسعه شهرکهای صنعتی در کشور اگرچه دارای مزایای زیادی ازجمله در زمینه مسائل محیط زیستی می باشد ولیکن به دلیل تمرکز صنایع در صورت عدم مدیریت و ساماندهی زمینه ساز مشکلات نمایانی خواهد شد. در همین راستا و به منظور کنترل آلودگی ها و باز یافت و استفاده مجدد از پساب، طراحی و اجرای تصفیه خانه فاضلاب شهرکهای صنعتی در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران قرار گرفت به طوری که تاکنون بیش از ۳۰ تصفیه خانه در شهرکهای صنعتی کشور به بهره برداری رسیده است.
استان اصفهان با دارا بودن ۳۳ شهرک صنعتی مصوب، رتبه اول را در تعداد شهرکهای صنعتی در کشور دارا می باشد و اخیراً ساماندهی وضعیت فاضلاب شهرکهای آن در دستور کار شرکت شهرکهای صنعتی استان قرار گرفته است. در این مطالعه به بررسی صنایع مستقر در هشت شهرک صنعتی فعال استان اصفهان که دارای برنامه ریزی جهت احداث تصفیه خانه فاضلاب می باشند، پرداخته شده است.
مساحت کل این شهرکها ۱۹۷۵/۸ هکتار می باشد که ۱۴۹۶/۵ هکتار آن زمین صنعتی است. از این میزان تاکنون حدود ۱۴۸۴/۷هکتار معادل ۹۹/۲% به ۲۴۹۶ متقاضی واگذار گردیده است. با به بهره برداری رسیدن کامل این واحدها به میزان ۷۱۳۷۲ نفر اشتغالزایی خواهد شد که تاکنون بخشی از آن محقق شده است. از بین صنایع هفت گانه، صنعت فلزی با ۸۰۳ قرارداد، ۵۲۵/۲ هکتار مساحت و ۲۴۹۵۶ نفر اشتغالزایی، بیشترین سهم رار دارا بوده و پس از آن به ترتیب صنایع شیمیایی، نساجی و غذایی قرار دارند و حداقل سهم مربوط به صنایع برق و الکترونیک با ۶۸ فقره قرارداد، ۴۶/۸ هکتار مساحت و ۲۵۱۴ نفر پرسنل می باشد. دراین مطالعه، به منظور شناخت از وضعیت موجود صنایع مستقر در شهرکهای صنعتی، کیفیت و کمیت فاضلاب تولیدی این شهرکها به تفکیک گروه های مختلف صنعتی مورد بررسی قرار گرفته است.