سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: اولین همایش ملی ایمنی در بنادر

تعداد صفحات: ۲۰

نویسنده(ها):

مریم قاسمی نامقی – بازرس کار اداره کار و خدمات اشتغال چابهار

چکیده:

امروزه ترانزیت کالا نقش بسزائی در توسعه اقتصادی کشور ما داشته و بدین سبب اداره کل بنادر و کشتیرانی در راستای گسترش مبادلات بین المللی طرح توسعه بندر چابهار را مدنظر دارد که مسلماً منجر به رونق اقتصادی و فعالیت روزافزون تعداد زیادی شرکتهای تخلیه و بارگیری در منطقه خواهد شد . باتوجه به امار بالای حوادث در شرکتهای مزبور افزایش فعالیت آنها با همین روال – عدم رعایت نکات ایمنی – موجب وقوع حوادث بیشتر خواهد شد لذا در این مقاله حوادث از زوایای مختلف تحلیل شده و روش هایی جهت کنترل آنها پیشنهاد گردیده است.
کلیه حوادث رخ داده در اداره بنادر و کشتیرانی و شرکتهای تخلیه و بارگیری شهرستان چابهار در پانزده سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته و آمار حوادث بر اساس سن ، میزان تحصیلات و وضعیت تاهل حادثه دیده، سال وقوع ، ماه وقوع ( مستقل از سال وقوع و جهت بررسی تاثیر شرایط آب و هوایی بر حوادث ) و ساعت وقوع حادثه ، علت وقوع و نتیجه حادثه موضع صدمه دیده ، شغل حادثه دیده و … تهیه گردیده .
تعداد ۱۷۴ پرونده حادثه موجود در بایگانی مربوط به تمامی حوادث گزارش شده طی سالهای ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۲ دقیقاً مطالعه شد که از این تعداد ، ۲۴ مورد حادثه مربوط به اداره بنادر و کشتیرانی و شرکتهای تخلیه و بارگیری تحت پوشش می باشد . بررسی های انجام شده نشان می دهد که بسیاری از حوادث از عوامل تکرارشونده خاصی ناشی می شوند .بررسی آماری نشان میدهد علل عمده وقوع حوادث عبارتست از : شرایط کاری ناایمن ، انجام کار بنحو نادرست (نداشتن دستورالعمل کار ) ، عدم نظارت کارفرما ، عدم آموزش کارگر و عدم استفاده از وسائل حفاظت فردی است.