سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: اولین همایش آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامت

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

عبدالله قوامی – کارشناس سازمان بازیافت شهرداری سنندج و عضو انجمن علمی بهداشت محیط ای
بهزاد شاهمرادی – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست و عضو انجمن علمی بهداشت محیط ا
افشین ملکی – دانشجوی دکترای بهداشت محیط دانشگاه تهران و عضو هیات علمی دانشکده بهد
حسن نانبخش – دکترای تخصصی آلودگی هوا، مدیر گروه و عضو هیات علمی دانشکده بهداشت دانش

چکیده:

هوا، بخصوص هوای محیط سربسته ، حاوی مقادیر قابل توجهی از آلودگی های ناخواسته است. بطور کلی شاید هزاران نوع آلاینده وجود داشته باشد. غلظت بیشتر آنها کم بوده و واکنش افراد نسبت به اجزای این آلودگی ها برای ارزیابی سمیت آن کم می باشد. اما بیشتر افراد دارای واکنش های ویژه و اسکارهای میانی هستند.
مواد جدید توسعه یافته و هزاران محصول جدید وارد محیط منزل شده اند. اینها نه تنها آلاینده های نو ظهور بوجود می آورند بلکه بعضی از آنها به میزان زیادی از آلاینده های شناخته شده در گذشته نیز بیشترند. آلاینده ها در غلظتی که ما با آنها مواجهه داریم دارای منشاء بیولوژیکی و مواد شیمیایی مصنوعی می باشند که از طریق هوای بیرونی به داخل ساختمانها وارد شده و یا در داخل ساختمان ایجاد می گردند . آگاهی ما در مورد اثرات سلامتی آلاینده های عمومی یا آنهائیکه دارای غلظت بیشتر هستند زیاد است، اما داده های علمی که بتوان خطرات ایجاد شده را ارزیابی کند، کم است. شاید هرگز بطور دقیق از تأثیر سلامتی یا بیماریهای ناشی از مخلوط آلاینده های مختلف آگاه نباشیم. اعتقاد بر این است که مواجهه با آلاینده ها دارای دلائل چند فاکتوره می باشند.عملاً کار واقعی به شکل قانون هوای پاک تا روی دادن اسماگ دسامبر ۱۹۵۲ که منجر به مرگ ۴۰۰۰ نفر شد، صورت نگرفت و از این زمان نگرانی های روزافزون به محیط سر بسته معطوف گشت.
احتمالاً اثرات سلامتی ناشی از مواجهه با مقادیر خیلی کم آلاینده در محیط سربسته قابل توجه نیست، اما در مورد آنها نگرانیهای وجود دارد. مثل مواجهه با محصولات احتراق که ناشی از زغال سنگ، بنزین، تنباکو، سرب، و فیبرهای آزبست می باشد. به بیان دیگر، گازهایی مثل COو NO2دارای غلظت مخاطره آمیز نیستند، بسیاری از حلال ها و امورات ایجاد کننده گرد و غبار نگرانی کمی را به بار می آورند. اختلاف مابین نگرانی و کم اهمیتی بدون توجه به دانش و شناخت سمیت آلاینده ها ایجاد شده است. با این وجود، کاهش همه آلاینده ها به حداقل میزان ممکن از طریق کنترل منبع، طراحی و تهویه ساختمان ها مطمئناً کاری سودمند خواهد بود.