سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: پنجمین کنفرانس دانشجویی مهندسی معدن

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

علی فرهمند – دانشجوی کارشناسی ارشد فرآوری مواد معدنی، دانشکده معدن، دانشگاه تهرا
اکبر فرزانگان – استادیار گروه مهندسی معدن، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه کاشان
محمدرضا مزدیان فرد – استادیار گروه مهندسی شیمی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه کاشان

چکیده:

کارخانه فرآوری درین کاشان با دارا بودن هفت خط تولید پودر، یکی از بزرگترین کارخانه های تولید پودرهای معدنی در ایران است که محصولات خود را به شرکت های داخل و خارج از کشور عرضه می نماید. در این کارخانه دو خط تولید موازی جهت تهیه پودر باریت وجود دارد که محصولات هردو خط در انتها با یکدیگر مخلوط شده و به عنوان محصول نهایی یکنواختت به قسمت بسته بندی ارسال میگردد. اخیرا نیز خط سومی به وسیله روش فلوتاسیون نیز در حال راه اندازی است.
خط تولید پودر باریت شامل یک سنگ شکن فکی، یک سنگ شکن استوانه ای، دو آسیای غلتکی آونگی، دو غبارگیر و سایر تجهیزات جانبی است که آسیاها به عنوان اصلی ترین دستگاه های خطوط، مهم ترین وظیفه را در تولید محصول پودر باریت بر عهده دارند و بررسی عملکرد این آسیاها و بهینه سازی پارامترهای عملیاتی این دستگاه ها می تواند اثر چشمگیری بر بازدهی خطو طو اقتصاد کارخانه داشته باشد.
با هدف تعیین عملکرد بر اساس کیفیت پودر تولید شده ، چگونگی خوراک دهی و توزیع اندازه ی خوراک و همچنین توزیع اندازه دانه محصول آسیا، کیفیت و چگونگی کنترل دانه بندی پودر تولیدی مورد بررسی قرار گرفت و با استاندارد API13A نیز مقایسه گردیدد. با توجه به مطالعات صورت گرفته نسبت خردایش آسیا (با توجه به محصول ۳۲۵ مش) بین ۲۱۰ تا ۳۰۰ برآورد گردید و مشخص شد که تویع اندازهدانه محصول آسیا با دقت بسیار بالا ازمدل ریاضی گاودن تبعیت می نماید. تشریح چگونگی مکانیسم خردایش و تعیین میزان مصرف واسکازین و سایر مواد مصرفی و میزان استهلاک قطعات ازنظر زمانی و به ازای هر تن خوارک از دیگر مطالب مورد بررسی است که با توجه به داده های آماری سال های ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ کارخانه تعیین گردیده و در مقاله ذکر شده است. میزان مصرف فولاد به ازای تولید هر تن باریت طبق اطلاعات آماری ۱۴۲ گرم است.