سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین همایش آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامت

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

هادی زارعی محمودآبادی – دکترای مدیریت محیط زیست ، استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

چکیده:

شهرستان میبد با جمعیتی حدود ۶۸۵۰۰ نفر در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان یزد و در دشت یزد – اردکان و در حاشیه کویر سیاه کوه قرار دارد. ارتفاع شهرستان از سطح دریا حدود ۱۱۴۰ متر، میانگین بارندگی سالیانه ۶۲ میلی متر، متوسط دمای منطقه حدود ۱۹ درجه سانتی گراد، متوسط رطوبت نسبتی خدود ۱۵% و تبخیر سالیانه ۳۵۰۰ میلی متر برآورد می گردد.
هدف از انجام این تحقیق بررسی و مدیریت آلودگی صوتی شهر میبد می باشد ک ه بدین منظور اقدام به تعیین نه ایستگاه سنجش آلودگی صوتی در مناطق حساس به آلودگی نظیر مراکز آموزشی، درمانی، اداری و … گردید و در ساعات ۸ صبح، ۱۲ ظهر، ۱۷ عصرو ۲۱ شب اندازه گیری به عمل آمد.
تجزیه و تحلیل یافته های تحقیق نشان می دهد که بیشترین شدت آلودگی صوتی در ایستگاه شماره ۴ با ۷۶ دسی بل ( داروخانه شبانه روزی) که دلیل آن واقع شده در مرکز شهر و همچنین مجاورت با درمانگاه شبانه روزی امین می باشد. بیشترین میزان شدت صدا در طول شبانه روز در ساعت ۱۷ عصر بوده که علت آن نزدیکیاین ساعت به شب و همگان اوقات فراغت خانواده ها می باشد.
از نظر روزهای هفته، بالاترین شدتدر روز پنجشنبه با ۷/۷۲ دسی بل می باشد که علت آن دایر بودنبازارچه محلی بنام پنجشنبه بازار، مراجعهشهروندان برای زیارت امامزاده های شهر و اهل قبور، سپری کردن ساعات بیشترین از این روز برای تفریح و دید و بازدید خانواده ها و همچجنین اینکه پنجشنبه آخرین روز کاری در هفته می باشد.
متوسط صدا در تمامی نه ایستگاه اندازه گیری شده در روز معادل ۳۸/۷۱دسی بل و در شب ۷۲/۰۵ دسی بل می باشد که به ترتیب ۱۱/۳۸ دسی بل و ۲۲ دسی بل بالاتر از حد استاندارد می باشد.
به منظور مدیریت و کاهش آلودگی صوتی در شهر میبد، ایجاد خیابانهایجدید در حاشیه شهر به منظور کاهش بار ترافیک، ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه، ایجاد پارکینگهای عمومی در مرکز شهر، جلوگیری از تردد وسائط تقلیه موتوری که دارای نقص فنی می باشند، ارتقاء سطح آگاهی شهروندان از طریق آموزش عمومی، احداث دیوارهای صوت شکن، ایجاد فضای سبز و خاکریز سبر، عایق بندی دیوارها و درها و استفاده از پنجره های دوجداره توصیه می گردد.