سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دهمین کنفرانس سراسری شبکه های توزیع نیروی برق

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

سیدمحمدحسن حسینی – دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران
علیرضا فیضیان – دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

چکیده:

هدف اصلی بررسی پایداری استاتیک، دینامیک نیروگاه های آبی زنجیره ای یاسوج (پنج نیروگاه آبی کوچک) با مجموع ظرفیت نامی ۱۹ مگاوات در اتصال به شبکه توزیع ۳۳ و ۲۰ کیلوولت است، که توسط نرم افزار تحت مطلب و GUI , PSAT (Power System Analysis Toolbox) انجام گرفته است. در ابتدا با توجه به شرایط پروژه و اطلاعات ارائه شده عناصر شبکه مدلسازی شدهو در حوزه استاتیک مطالعات پخش بار صورت گرفته است. فرایند کار برای گزینه های مختلف انجام شده و نهایتا بهترین حالت از لحاظ افت ولتاژ و پایداری استاتیکی استخراج گردیده است.
با توجه به ظرفیت نیروگاه ها و اتصال انها به پست ۱۳۲ کیلوولت و ۹۰ مگاولت آمپر و با سطح اتصال کوتاه بالا، در مطالعه پایداری دینامیکی مشکل خاصی بوجود نخواهد امد.
نهایتا پایداری گذرا، با شبیه سازی اتصال کوتاه سه فاز، قطع ناگهانی بارها و قطع خطوط مورد بررسی قرار گرفته است و با مطالعه نوسانات زاویه بار (d) شرایط لازم جهت قطع کلیدها استخراج گردیده است.
مجموع بررسی های استاتیکی انجام گرفته با توجه به محاسبه افت ولتاژ ها به دو روش عددی و برداری حاکی از آن است که در گزینه اول با اتصال دو نیروگاه به خط ۲۰ کیلوولت و سه نیروگاه به خط ۳۳ کیلوولت مشکلی بوجود نیامده و سیستم در وضعیت مناسب قراردارد. در این حالت نه تنها مصارف محلی تامین می گردد بلکه مازاد تولید به پست یاسوج منتقل میگردد. اما در گزینه دوم هر پنج نیروگاه وصل به خط ۳۳ کیلوولت به لحاظ افتولتاژ سیستم وضعیت مناسبی نخواهد داشت.
همچنین نتایج حاصل در بخش مطالعات گذرا برای گزینه هر پنج نیروگاه وصل بهشبکه ۳۳ کیلوولت نشان دهنده عدم پایداری در حالتی است که ولتاژ ۱pu توسط ژنراتورها تولید شده و تپ ترانسفورمرها در حالت عادی باشد. بنابراین دراین گزینه پیشنهاد استفاده از ترانسفورماتور شیفت فاز (Phase Shift Transformer) جهت بهبود اختلاف زاویه ولتاژ ابتدا و انتهای خط و در نتیجه افزایش توان سنکرون کننده بعد از رفع خطا، درجهت بهبود پایداری گذرا و استاتیک پیشنهاد شده است.