سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: هشتمین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

حسینعلی تاج الدین – کارشناس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
محمدباقر دری – کارشناس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

چکیده:

معدن متروکه سرب و روی احمد آباد که محل اصلی کانه زائی مولیبدنیوم می باشد در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال شرق بافق واقع شده است . منطقه مورد بررسی، در یک بلوک گسلی متشکل از طبقات کربناته تریاس زیرین ومیانی، طبقات گچ، مارن و اهک تریاس بالائی و طبقات شیل و ماسه سنگ ژوراسیک قرار دارد.
در محدوده مذکور، ۳ افق کانه سای به طور هم شیب با طبقات میزبان رسوبی دیده می شود. افق اصلی (افق پائینی) کانه سازی در طول بالغ بر ۶۰ متر و ضخامت ۷-۰/۵ متر رخنمون دارد. سنگ درونگیر کانه سازی، طبقات دولومیتی سازند شتری (واحد Tsh-1) است.
تعداد ۸ نمونه از بخش های مختلف کانسنگ برجا و نیز از انباشته های خارج شده از داخل تونل ها برداشت شده است.عیار مولیبدنیوم دربخش های مختلف کانسنگ از ۰/۴۵ تا ۳/۳۵ درصد متغیر است. کانی شناسی عمدتا شامل گالن، اسفالریت، ولفنیت، پیریت، اسمیت زونیت، سروزیت، کالامین و اکسیدها و هیدروکسیدهای آهن می باشد.
بررسی های اخیر در محدوده احمد آباد، نشانگر گسترش و حجم قابل ملاحظه کانه سازی مولیبدنیوم همراه با کانه های سرب و روی می باشد، از این رو بررسی دقیق عوامل کنترل کننده تشکیل و تمرکز کانه سازی مولیبدنیوم در کانسار احمد آباد می تواند یک راهنمای اکتشافی مفید برای پی جوئی این فلز در منطقه باشد. در این راستا پی جوئی سازند شتری و نمونه گیری از معادن و اندیس های سرب و روی موجود در فاصله دو گسل کوهبنان و بهاباد (با روند شمال غرب – جنوب شرق) و نیز بررسی کانه سازی و دگرسانی های احتمالی در اطراف توده نفوذی بهاباد مناسب می نماید.