سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه طبیعی

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

طاهره نادری – دبیرآموزش و پرورش ناحیه دوکرمان
محمد امیرزاده – رئیس بخش معماری وساختمان دانشکده فنی شهید چمران کرمان

چکیده:

قبل از توضیح و نقش حیاتی و اهمیت ویژه ی مدارس در زمان زلزله به ذکر چند مورد تجربه در این رابطهمی پردازیم.
متأسفانه در صورت تخریب مدارس هنگام وقوع زلزله، عامل مهم ایجاد خطر و تراکم جمعیت دانش آموزی سبب تشدید حادثه می شود. کلیه مطالعات انجام شده توسط دکتر ویکلی و تجارب بدست آمده او از زلزله های جهان و ایران گواه آن است اگر وقوع زلزله هم زمان با باز بودن مدارس اتفاق بیفتد بالاترین تلفات دسته جمعی در میان دانش آموزان رخ می دهد: چنانچه در زلزله ۱۷ جولای ۱۹۹۰ فیلیپین، ۱۲۴ کودک در یک مدرسه جان باختند. در زلزله اردیبهشت سال ۱۳۷۶ قائنات در روستای اردکول، بیش از نیمی از دانش آموزان و معلمین دبستان در سر کلاس های درس جان خود را از دست دادند. (برای نمونه از یک کلاس ۱۵ نفره، ۱۴ نفر کشته شدند). اما خوشبختانه مدرسه راهنمایی آن که ۱۰۰درصد تخریب شده تعطیل بوده .
در زلزله دی ماه ۸۲ شهرستان بم کلیه مراکز آموزشی آن تخریب شدند و همچنین در زلزله دی ماه ۸۳ زرند تعدادی از مدارس این شهرستان و راور به طور کامل تخریب شده و تعداد دیگری نیز آسیب دیده اند. اما زمان وقوع زمین لرزه همزمان با باز بودن مدرسه نبوده است.
حتی در شهر کرمان اگر وقوع زلزله زرند ۵/۱ ساعت بعد یعنی ۸ صبح به وقوع می پیوست چه بسا در اثرعدم رعایت اصول ایمنی در ساختمان مدارس شهر و ترس ، وحشت و شوک وارد شده به دانش آموزان و عدم آگاهی و آمادگی آنها جهت رویارویی با زلزلهو حمله ور شدن دانش آموزان به سمت درب های خروجی و پله ها ، مطمئناً بسیاری دست و پا شکسته یا ضربه مغزی می شدند .و تجارب بدست آمده از زلزله ها نشان می دهد که پس از هر زلزله اگر دانش آموزان درمدرسه حضور داشته باشند اکثریت والدین بخاطر نگرانی وعدم اطمینان ازمقاومت مدارس به سرعت به سوی مدرسه فرزندانشان حرکت می کنند و مسئله امداد و نجات را دچار مشکل می کنند.
پس باید در این بزرگترین مجموعه آموزشی کشور سرمایه گذاریهایاساسی و زیربنا یی و عمیق در راستای توجه ورعایت ضوابط و اصول ایمنی کار یک ساختمان آموزشی و افزایش سطح آگاهی این قشر از جامعه انجام داد