سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: نهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی برق

تعداد صفحات: ۶

نویسنده(ها):

شروین احرامپوش – دانشگاه صنعتی شیراز
ندا عدالت – دانشگاه صنعتی شیراز

چکیده:

یکی از اجزای شبکه های Profibus ، Remote I/O ها هستند که در خانواده Siemens با نام ET شناختهمی شوند( Electronic Terminal ).
ET به عنوان یک DP Slave دارای انواع مختلفی است مانند ET200X ، ET200M ، ET200S و …. به طوریکه هر کدام، یک خانوادهمحسوب می شوند .
هر کدام از این ET ها دارای یک خصوصیت منحصر به فرد می ب اشد به طوریکه ET200M به Multichannel معروف است که به دلیل یکسان بودن کارت های آن با کارت های plc siemens S7-300 پرکاربردترین نوع ET هاست ویا ET200S که به Multitalent مشهور است . تقسیم بندی های ET بر اساس نیاز در محیط های صنعتی شامل Compact یا Modular است . در نوع دیگری از تقسیم بندی بر اساس اینکه ET بتواند در شبکه به عن وان Master نیز مورد استفاده قرار گیرد ، دو نوع حافظه دار یا بدون حافظه نیز وجوددارد . بر این اساس با استفاده از دو ) plc s7 siemens ( cpu 314 و ماژول های et200pro و et200isp دو پروسه را با هدف کنترل از طریق شبکه profibusدر آزمایشگاه دانشگاه انجام دادیم . یکی کنترل پروسه دوار که در آن سه سنسور مجاورتی Proximityبه صورت ورودی و
یک موتور DC که خروجی آن را تشکیل می داد . در پروسه دیگر از طریق دو سنسور نوری ویک stepper motor ، که یک نوار نقاله را به حرکت در می آورد . برای بررسی این پروژه ابتدا اصول کلی شبکه های profibus گفته شده و بر اساس آنها پروژه بررسی می شود .