سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش سراسری راهکارهای ارتقاء مدیریت بحران در حوادث و سوانح غیرمترقبه

تعداد صفحات: ۴

نویسنده(ها):

مریم خدادادی – SC
علی غنجال – M.Sc
صدیقه میرهاشمی – MD

چکیده:

بحران و حوادث غیر مترقبه با شدت های مختلف و بعضا در زمانهای نامشخص درگوشه و کنار جهان رخ می دهد که اثرات مخرب و تغییراتی را که در روند طبیعی زندگی جوامع بشری می گذارد به تبع خود هزینه هایی را نیز در بر دارد که از مهمترین عواقب آن تهدید سلامتی مردم می باشد. حمایتهای لجستیکی نظامی به عنوان یک فاکتور اصلی و اساسی است که مورد تقاضای شدید قربانیان حوادث می باشد و کاهش اثرات و حفظ و ارتقای سلامتی مردمان جوامع حادثه دیده جزء وظایف مسئولین و مدیران آن جوامع می باشد که در این شرایط مدیریت مناسب و جامعی را می طلبد که با برنامه ریزی مناسب برگشت به حالت عادی و ساماندهی افراد و مکانهای آسیب دیده ازحادثه را تسریع بخشد. برنامه ریزی مراقبت های درمانی در زمان بحران دارای اصولی می باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.
۱- وجود تیم متفکر برنامه ریزی که برنامه ریزی دقیق این تیم منجر برنامه به تحقق اهداف گروه شوند .
۲- امکانات : امکانات شامل نیروی انسانی آماده ومنابع در دسترس
۳- تدارک دارویی: که با پیش بینی مقدار مورد نیاز جوابگوی نیازمندی های شرایط بوجود آمده باشد.
۴- حمل و نقل: حمل و نقل سریع و مطمئن با توجه به شرایط سبب تسریع در روند اجرایی کار شود.
۵- تغذیه: تغذیه مناسب و کافی ضمن کاستن از مقدار تلفات، شانس بقاء برای بازماندگان را نیز منجر می شود.
۶- ذخیره سازی: با داشتن انبار و ذخیره مواد از قبیلنیر، امکانات و تجهیزات ضمن پشتیبانی از امکانات و نیروهای موجود، شرایط پیش آمده شرایط احتمالی آینده رانیز پشتیبانی خواهد نمود.
ساختار و تجهیزات بیمارستان های نظامی بادر اختیار داشتن پتانسیل بالقوه و منابع با ارزش انسانی و تجهیزاتی و همچنین پشتیبانی که دراختیار دارند می توانند با بکارگیری این منابع درشرایط بحران گامهای موثرتری را درجهت کنترل بحران و کاهش عواقب و اثرات آن به کار گیرند. تیم های سیار امدادی نظامی و ساختار و تجهیزات بیمارستانهای نظامی باید بر اساس یک جدول سازمانی و تجهیزاتی سازماندهی و برنامه ریزی شوند که این تیم ها باید دارای شرایط و مشخصات زیر باشند:
اعضای تیم پالاک و سبک وزن باشند، بهطور منظم و قابل آرایش نظامی باشند و در کمترین وقت تجهیز و پشتیبانی شوند، همچنین تیم های سیار نظامی می تواند گروهها و دسته های پیشرفته و حرفه ای را که کاملاً پیشرفته باشند را از میان افراد زبده و ماهر و آموزش با تجهیزات کافی را در اختیار بگیرند. چنانچه مشخص شد این تیم های پتانسیل های فوی را دارند که در رده های مختلف می توان آنها را به کارگیری کرد.