سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: هفدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

محمدرضا مصلحی – شرکت مهندسی پیشتازان هزاره دوم جمهوری اسلامی ایران
سیدحسین موسوی هوشیار – شرکت مهندسی پیشتازان هزاره دوم جمهوری اسلامی ایران

چکیده:

اطلاعات و دانش در طول تاریخ همواره نقشی تعیین کننده داشته اما با توجه به سرعت تولید اطلاعات و دانش و تجهیزات مدرن، این امر در سالهای اخیر نقش و اهمیتی بیش از گذشته یافته است بطوریکه جامعه امروز تا حدی و جامعه فردا بطور قطع، جامعه ای است که بر اقتصاد دانش پایه استوار است .
از اولین ابزارهای اطلاع رسانی و تبادل اطلاعات بشر نقشه می باشد که اکنون شکل بهتری پیدا کرده است اگر نقشه به عنوان یک سیستم بسته اطلاع رسانی مطرح و مدنظر بوده امروزه به عنوان یک سیستم باز، جاندار و پویا در حال حرکت به سمت جلو است .
نقشه ها نه تنها از حالت سنتی اش خارج شده و به وضعیت رقومی تغییر یافته اند، بلکه بعنوان یک سیستم مطرع هستند سیستمی پویا که می تواند با سایر سیستمها در ارتباط و داد و ستد اطلاعاتی قرار گیرد، وقتی نقشه های رقومی توانست با سایر سیستمهای اطلاعاتی ارتباط برقرار کند، GIS پایه گذاری شد و سیستمهای اطلاعات چغرافیایی بوجود آمد . سیستمهای اطلاعات جغرافیایی امروز به عنوان سیستمهای پشتیبان تصمیم گیری وارد میدان عمل شده اند . این سیستمها می توانند راهنمای تصمیم گیران باشند . این سیستمها ابزاری هستند که الزامات تصمیم گیری های صحیح را فراهم می آورد . کسانی که بخواهند تصمیم گیریهای صحیح داشته باشند قطعا بدون استفاده از سیستمهایی نظیر سیستمهای اطلاعات جغرافیائی موفق نخواهند بود .