مقاله بسيج و اقدام سياسي در نهضت تنباکو (۱۲۶۹-۱۲۷۰) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۹ در دانش سياسي از صفحه ۱۷۷ تا ۲۰۶ منتشر شده است.
نام: بسيج و اقدام سياسي در نهضت تنباکو (۱۲۶۹-۱۲۷۰)
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بسيج سياسي
مقاله اقدام سياسي
مقاله نهضت تنباکو
مقاله مذهب
مقاله ايران
مقاله جنبش اجتماعي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرشدي زاد علي
جناب آقای / سرکار خانم: كشاورزشكري عباس
جناب آقای / سرکار خانم: احمدپورتركماني بابك

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين مقاله به بررسي ابزارها و شيوه هاي بسيج و اقدام سياسي در نهضت تنباکو با هدف شناخت بيشتر تاريخ تحولات اجتماعي و سياسي معاصر و نحوه عملکرد آن ها مي پردازد. سوالي که در اين مقاله مطرح شده اين است که: فعالان نهضت تنباکو از چه ابزار و شيوه هايي براي بسيج و اقدام سياسي بهره گرفته اند؟ فرضيه مولفان عبارت است از: در نهضت تنباکو، از شب نامه، سخنراني در مساجد و منابر، صدور فتاوي و پيام هاي تلگرافي براي بسيج مردم و از بست نشيني، راهپيمايي، تظاهرات توده اي و پاره کردن اعلاميه هاي شرکت به مثابه اقدام عملي بر ضد حکومت استفاده شده است. اين تحقيق به روش کيفي (تحليلي- تاريخي) و با استفاده از ابزار اسنادي و کتابخانه اي انجام شده است. در اين تحقيق ابتدا به ابزارها و شيوه هايي را که در جهت برانگيختن و تهييج توده ها و شکل دادن به نارضايتي ها به کار بردند، و سپس روش هايي که مخالفان در نهضت تنباکو براي پيشبرد مقاصدشان از آن ها استفاده نموده اند، پرداخته شده است.
نتايج تحقيق دلالت بر آن دارد که به دليل ضعف بنيادي حاکميت قجري و هوشمندي در انتخاب شيوه ها و حضور مولفه هاي ايماني و اعتقادي، نهضت تنباکو توانست به اهدافش نايل يابد.