سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه طبیعی

تعداد صفحات: ۱۷

نویسنده(ها):

شرکت مهندسی تکنوتار –

چکیده:

سازمان های بین المللی کمک رسانی و امداد مانند کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر علاوه بر تعهدات خویش در زمان بحران ها و مراقبت از آسیب دیدگان، با تجربه این نتیجه رسیده اند که اقدام موثر در زمان بحران مستلزم آمادگی قبلی است و در این رابطه تدابیری اندیشیده و برنامه های خاصی را به اجرا گذاشته اند.
از جمله آنها می توان آموزش کمک های اولیه و امدادرسانی آموزش پرستاران در مواجهه با بحران های سراسری ایجاد بانک خون – عضو گیری داوطلبی و سازماندهی داوطلبان و آموزش کودکان در مواجهه با بحران و … را نام برد. کسانی که در زندگی خود بحران های گسترده و بلایای طبیعی حاد را تجربه کرده اند به خوبی می دانند که این بحران ها ابعاد دهشتناک و گوناگونی دارد. بی شک نگاه یک جانبه و مقطعی به بحران باعث مواجهه انفعالی با آن شده و عکس العمل مناسب را از ما سلب می کند.
پس از رخداد بحران در صورتیکه دسترسی به موقع به منطقه امکان پذیر نشود و شریان ارتباطی منطقه در اسرع وقت به جریان نیفتد بی شک باید منتظر مصائب و عوارض انسانی دیگری بود که ممکن است ابعاد آن را از واقعه نخستین هم فراتر رود.
حمل و نقل یکی از الزامات حیاتی در چنین وضعیت هایی محسوب می شود و به یقین بدون سوخت امکان آن وجود ندارد.
سایت ها و جایگاه های ثابت شبکه سوخت رسانی کشور بر اساس استانداردهای حاکم و جهت حفظ ایمنی شهروندان طوری طراحیو نصب شده اند که به محض برخورد با عوامل غیر منتظره به صورت کاملا ایمن جریان سوخت را قطع نموده و عملا غیر قابل استفاده می شوند. در چنین وضعیتی پرسش این است که تا راه اندازی مجدد سیستم از چه راهی سوخت مورد نیاز تامین می شود. شرکت مهندسی تکنوتار پس از تشخیص این نیاز مبرم در کشور با توجه به رسالتی که در این صنعت به عهده داشت طرح خود را ارائه نمود.