مقاله بن مايه هاي ادبيات پايداري در شعر محمود درويش که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در ادبيات پايداري (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۲۰۱ تا ۲۲۲ منتشر شده است.
نام: بن مايه هاي ادبيات پايداري در شعر محمود درويش
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله محمود درويش
مقاله ادبيات مقاومت
مقاله فلسطين
مقاله دشمن اشغالگر اسرایيلي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نجاريان محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اگر شعرهاي مربوط به فلسطين را تحت سه عنوان آوارگان فلسطيني، فداييان و مضاميني از قبيل بازگشت به فلسطين و فرياد رهايي فلسطين تقسيم کنيم؛ مشخص مي شود که پس از ۱۹۶۷ که جنبش مقاومت فلسطين حضور گسترده خود را در نبرد با اسرایيل آشکار ساخت؛ شعرهاي بسيار با ارزشي در اين رابطه سروده شد.
محمود درويش شاعر مقاومت فلسطين (۲۰۰۸-۱۹۴۱ م.)، پس از ۱۹۶۷ شهرت بسزايي يافت. اشعار او را مي توان به سه دوره طفوليت هنري با گنجشکان بي بال، ميانه سالي با برگ هاي زيتون و دوره عمق و اصالت و پختگي با عاشقي از فلسطين و …. طبقه بندي کرد. او يک گام عقب نشيني را خيزشي براي ده گام پيشرفت مي شمارد و با عشقي که در دل دارد، خطاب به هم وطن زجر کشيده، فرياد مي زند که هفت آسمان را تسخير خواهيم کرد.
با توجه به اينکه شعر محمود درويش نبض تپنده ادبيات معاصر فلسطين است و در ميان فرياد هاي امتناع و پژواک گلوله ها و آواي خون آلود پناهندگان؛ نشو و نما يافته، در اين مقاله سعي بر آن است تا جلوه هاي ادبيات مقاومت، چون: هويت ملي و وطن پرستي، تحريک غيرت ملي، مبارزه با ظلم ديرپا، تهديد و نصيحت دشمن و ايجاد اميد در شعر او بررسي شود.