سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: ششمین همایش ملی دو سالانه انجمن متخصصان محیط زیست ایران

تعداد صفحات: ۲۹

نویسنده(ها):

امیرحسین آقائی –
فیروزه پورابوطالب –

چکیده:

در این مطالعه سعی شده است که پروژه ها و طرحهای تحقیقات توسعه ای و کاربردی انجام یافته در پالایشگاه نفت سپاهان که باعث بهبود شدت انرژی، صرفه جویی، استفاده بهینه ازمنابع، افزایش بهره وری و در نهایت نیل به توسعه پایدارمی گردد به صورت خلاصه بررسی شوند.
پروژه های بهینه سازی فرآیند احتراق در کوره ها، طراحی و ساخت مبدلهای پیش گرمکن کوره، افزایش کیفیت محصولات تولیدی و تحقیق و بررسی در زمینه دستیابی به فرمولاسیون روغنهای جدید، تغییر شرایط عملیاتی و… که با کاهش قیمت تمام شده، مدیریت کاهش آلاینده ها، بهینه سازی فرآیندها و بهینه سازی مصرف انرژی باعث افزایش بهره وری شده است به صورت خلاصه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. همچنین به نقش سیستم HSE که باعث سهولت در افزایش بهره وری و در نهایت توسعه پایدار می گردد اشارتی شده است.
صنایع با طرح اهداف در بازه های زمانی تعریف شده که صرفه جویی در مصرف انرژی و بهبود شدت انرژی در آن مد نظر قرار می گیرد برنامه ریزی نموده و از این طریق علاوه بر پیشرفتهای اقتصادی در افزایش بهره وری و رسیدن به توسعه پایدار گام برمی دارند.
بهبود بهره وری موضوعی بوده که از ابتدای تاریخ بشر و در کلیه نظامهای اقتصادی و سیاسی مطرح بوده است. محدودیت منابع در دسترس، افزایش جمعیت، رشد نیازها و خواسته های بشر باعث شده است که دست اندرکاران عرصه اقتصاد افزایش بهره وری را در اولویت برنامه های خود قرار دهند. بهره وری یعنی نسبت خروجی به ورودی و یا به عبارت دیگر یعنی اینکه سازمان در قبال مقدار معینی از محصول به چه نسبتی از منابع تولیدی استفاده کند.
صنایع می توانند با برنامه ریزی صحیح و علمی و با در نظر داشتن محیط زیست علاوه بر پیشرفتهای اقتصادی و حضور در بازارهای بین المللی در راستای نیل به توسعه پایدار گام بردارند. تجزیه و تحلیل موقعیت سازمان یا شرکت، طراحی برنامه بهبود در بهره وری، ایجاد انگیزه و آگاهی لازم نسبت به بهره وری، اجرای برنامه و ارزیابی برنامه مراحلی هستند که برای طراحی یک برنامه جامع و کامل به منظور نیل به بهبود بهره وری و رسیدن به توسعه پایدار بایستی طرح شوند.
پالایشگاه نفت سپاهان به منظور دستیابی به توسعه پایدار و افزایش بهره وری و ایجاد بستر لازم برای اجرای کلیه فعالیتها در محیطی امن وعاری ازهر خطر، کاهش ضایعات زیست محیطی، ممانعت از انتشار هر نوع آلاینده، صرفه جویی در مصرف انرژی، استفاده بهینه از منابع، ایجاد امنیت و بهبود کیفیت محصولات را از اهداف و سیاستها ی خود قرار داده است.