سال انتشار: ۱۳۷۷

محل انتشار: دومین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی

تعداد صفحات: ۶

نویسنده(ها):

محمد نورافشان – بازرس کار اداره کل و امور اجتماعی استان یزد

چکیده:

از مشخصات یک محیط کار سالم آن است که سلامت جسمی و روانی کارکنان آن به همان اندازه مورد توجه و علاقه مدیریت معدن قرار گیرد که تولید و بهره وری مورد تاکید قرار گرفته است.
در یک جامعه سالم، مسئولیت سازمانهای تولیدی منحصر به تولید هرچه بیشتر کالا و خدمات سودآوری نیست و مدیران سازمانهای چنین جوامعی می دانند که تولید بیشتر نتیجه و محصول مدیریت اثر بخش است. مدیریت اثر بخش نیز بدون توجه و اعتقاد به سلامت روانی کارکنان حاصل نمی شود.
جامعه ای را در نظر بگیرید که هرچند سازمانهای آن با اتخاذ شیوه های گوناگون و با فراموش کردن ابعاد انسانی محیط کار به سطح تولید مورد نظر خود رسیده اند، اما کارکنان این سازمانها، عصبی، مغموم، ناراضی، پرخاشگر، بدبین و در انتظار فرصتی هستند تا پریشانیهای روانی خود را با کم کار، ترور شخصیت یکدیگر، غیبت، شایعه پراکنی و ایجاد سوانح و حوادث و به شیوه ای مخرب نشان دهنده. در این صورت ، آیا می توان چنین جامعه ای را سالم یا موفق دانست؟
شکی نیست که پاسخ به این سوال منفی است.
یکی از هدفهای بهداشت روانی در محیط کار پیشگیری از پیدایش دشواریهای ناشی از اختلالهای رفتاری و پریشانی های روانی بعضی از کارکنان و به کاررگیری توصیه های متخصصان تشخیص و درمان بیماریهای روانی در محیط کار است. در این مقاله تلاش شده است تا دیدگاه های متخصصان و اندیشمندان سایر علوم با این رشته از علوم انسان بیان شود. بی شک با به کارگیری توصیه های علمی از وقوع اختلافاتی که در محیط کار عارض می شود می توان جلوگیری کرد و تنش های کاری را به حداقل رساند.
ضمنا مقاله حاضر مروری بر تعریف بهداشت روامی در محیط کار، هدفهای بهداشت روانی در محیط کار، پیشگیری از وقوع اختلالهای رفتاری و پریشانی روانی در کار مورد بحث و بررسی قرار می دهد.