سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: دومین کنفرانس منطقه ای مدیریت ترافیک

تعداد صفحات: ۴۰

نویسنده(ها):

حمید بهبهانی –
امیررضا خانمحمدی –

چکیده:

با توجه به افزایش سفرهای درون شهری که نتیجه گسترش ابعاد شهرها وهمچنین جمعیت آنها است، معابر شهری از تراکم بالایی برخوردار شده اند. در این میان بزرگراه ها از این قاعده مستثنی نیستند وعبور و مرور خودروها در آنها باید از بار ترافیکی دیگر مسیرها بکاهد. بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشیم که مدیریت و کنترل ترافیک بزرگراه ها از مهمترین مسائلی است که حتما باید به آن توجه شود، چون مشکل ترافیک در بزرگراه ها علاوه بر آنکه سبب از بین رفتن سرمایه ها می شود به علت سرعت حرکت بالای خودروها در بزرگراه هاف در صورت برخورد وسایل نقلیه به یکدیگر فجایعی بوجود خواهد آمد که جان انسان ها را نیز تهدید می کند.
از سیستمهای ترافیکی که در این مقاله به منظور مدیریت و کنترل ترافیک سودمند به نظر آمده اند می توان به موارد زیر اشاره نمود:
تابلوهای متغیر ترافیکی (انواع، کاراییها، نقائص و فواید هر نوع) و شیوه مکان یابی برای نصب آنها، نقشه دیواری و انواع کاربرد آن، شناساگرهای سیستم کنترل ترافیک (انواع، پارامترهای قابل شناسایی هر نوع، شیوه نصب و معایب و مزایا) سیستمهای GIS, GPS و استفاده از آنها در ترافیک، سیستمهای خودکار دریافت عوارض، ضربه گیرها و انواع آ ن و کنترل ترافیک شیبراهه های ورودی و خروجی بزرگراه ها.
باید توجه داشت که علم مهندسی ترافیک در کشور ما بسیار جوان است و مدت زیادی نیست که توجه مسئولان به این مسئله جلب شده است. بسیاری از سیستمهای استفاده شده به علت عدم مطالعه صحیح، نارکارآمد شده اند یا از بازدهی مناسبی برخوردار نیستند. بنابراین باید به این نکته توجه نمود که استفاده مناسب از این سیستمها باید با مطالعه کافی و دید وسیعی انجام گیرد. در کشور ما نیز باید نهادهای ذیربط سریعتر به فکر حل بحران ترافیک در شهرهای بزرگ به خصوص تهران باشند.