سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین کنفرانس لوله و صنایع وابسته

تعداد صفحات: ۱۹

نویسنده(ها):

محمدجواد نداف – شرکت پتروپارس

چکیده:

فاز یک پارس جنوبی، اولین تجربه پیمانکار ایرانی در لوله گذاری زیر دریا بود که علی رغم فراز و نشیب های زیاد با موفقیت به پایان رسید. از انجایی که لوله گذاری در زر دریا در این مقیاس برای اولین بار با مدیریت و اجرای ایرانی انجام می شد تجربیات بسیاری در بر داشت از جمله مهمترین این تجربیات بهینه سازی روش های جوشکاری در خطوط لوله زیر دریا و رسیدن به کیفیت بالا همراه با سرعت بخشیدن به پیشرفت کار و طبعا کم کردن هزینه ها بود به گونه ای که از تعداد متوسط ۳۰ سرجوش در روز و نرخ بالای تعمیرات، به متوسط ۱۰۰ سرجوش در روز و نرخ پایین تعمیرات رسید.
این مهم نتیجه بررسی و تحلیل های کارشناسانه ای بود که منجر به تغییرات اساسی در رویه های جوشکاری شد. این تغییرات به گونه ای بود که نیاز به تایید صلاحیت مجدد تمام رویه های جوشکاری داشت. رویه جوشکاری اتوماتیکGMAW بود و تغییرات شامل متغیرهای اساسی (Essential Variable) اعم از طرح اتصال، سیم جوش، گاز محافظ و حتی نوع کلمپ داخلی بود.
لازم به ذکر است که کلیه عملیات، پخ زنی (Beveling)، مونتاژ (Fit-Up) جوشکاری (Welding)، تستهای غیر مخرب (NDT) و پوشش دهی (Insulation) بر روی بارج لوله گذارد در دریا انجام می گیرد سپس خط لوله به زیر آب فرستاده می شود.