مقاله بيدل در عرصه غزل عرفاني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۶ در پژوهشنامه ادب حماسي (پژوهش نامه فرهنگ و ادب از صفحه ۲۵ تا ۳۷ منتشر شده است.
نام: بيدل در عرصه غزل عرفاني
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بيدل دهلوي
مقاله عرفان
مقاله غزليات عرفاني
مقاله سبك هندي ـ وحدت وجود

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ماحوزي مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيدل دهلوي از گويندگان بزرگ شعر عرفاني در شبه قاره است كه سبك هندي را از تنگناي صورت، به فراخناي معرفت رسانيد. شعر ميرزا عبدالقادر بيدل در عرصه غزل، ادامه تفكر مولانا جلال الدين محمد بلخي در عرصه شمسيات اوست. هدف از نگارش اين مقاله معرفي بيدل در عرصه غزل عرفاني است.
در نظر بيدل، همه تعينات و كثرت ها، در سير رجوعي و عروجي انسان به وحدت باز مي گردد و در سير نزولي او يعني سفر از حق به خلق، همه كثرت ها و تعين ها را امري اعتباري مي شناسد كه مجلاي صفات آفريننده هستي است.
غزل هاي عرفاني بيدل چون حماسه اي است روحاني كه از عشق ورزي به معشوق ازلي حكايت مي كند. اين غزل ها غالبا با تفكري سورراليستي هم راه است، از اين رو اصطلاحات عرفاني غزل هاي بيدل كه در قالب سبك هندي است، غالبا بر فهم عاصي است و نمي توان ما بازايي يا معادلي روشن براي آنها يافت، با اين همه در اين غزل ها شوري نهفته است كه قالب هاي عروضي و رديف هاي فعلي نيز بدان شور و حركت مدد رسانيده است.