سال انتشار: ۱۳۸۷

محل انتشار: اولین همایش مالیه شهرداری، مشکلات و راهکارها

تعداد صفحات: ۲۵

نویسنده(ها):

محمد آئینی – دکتر در مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه

چکیده:

بافت‌های فرسوده‌ی شهری حجم بسیار وسیعی دارد. برای بهسازی و نوسازی آن، سرمایه‌گذاری هنگفتی لازم است و برای این کار چاره‌ای جز جلب مشارکت همه‌ی آحاد وابسته نیست. این یگان‌ها عبارتند از؛ ساکنان، مالکان، سازندگان خُرد،‌انبوه‌سازان، سرمایه‌گذاران داخلی (دارندگان سرمایه‌های کوچک و بزرگ) و خارجی، مدیران و مشاوران طراحی و اجرایی، تسهیل‌گران و دولت برای شهرداری‌ها به عنوان محور اصلی بهسازی و نوسازی شهری.
بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده‌ی شهری جدا از بُعدهای شهرسازی، معماری، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، از رویکرد تأمین مالی و سرمایه‌گذاری، تحقق مشارکت واقعی آحاد پیش‌گفته، به ویژه سرمایه‌گذاران، به بسترسازی و نهادسازی مالی و نوآوری ابزارهای نوین مالی نیاز دارد.
بهسازی و نوسازی شهری، به دلیل آمیختگی با مسائل بخش مسکن و ساختمان، می‌تواند همانند صنعتی قابل سرمایه‌گذاری مطرح بشود، در این حوزه، ویژگی‌های یک صنعت از جمله تغییر برای بهره‌برداری بیشتر و بهتر و خلق ارزش افزوده فراهم است. از این رو می‌توان درباره‌ی راهکارهای تأمین مالی این صنعت بحث و بررسی نمود و با یافتن و یا نوآوری راهکارهای جدید تأمین مالی، زمینه‌ی توسعه این صنعت را فراهم ساخت.
در این مقاله، تلاش شده تا پیش‌ شرط‌های ورود سرمایه‌های خرد و کلان به این صنعت مطرح و بررسی شود؛ هم‌چنین راهکار معمول تأمین منابع مالی از جمله منابع داخلی شهرداری‌ها، کمک‌های دولت در زمینه‌ی تهیه‌ی طرح بهسازی و نوسازی شهری و بازگشایی معابر و ایجاد فضاهای عمومی، گرفتن تسهیلات بانکی، انتشار اوراق مشارکت را یادآور شود. افزون بر این، راهکارهای نوینی مانند انتشار سهام پروژه، تشکیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه‌ی شهری، انتشار اوراق سرمایه‌گذاری با عایدات تصادفی، انتشار اوراق بهادار به پشتوانه‌ی دارایی‌های فیزیکی و ساختمان‌های شهرداری را نیز پیشنهاد کند.