مقاله تئوري رهبري اثربخش از ديدگاه امام علي (ع) استراتژي تئوري داده بنياد متني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در مطالعات انقلاب اسلامي از صفحه ۷۵ تا ۱۱۰ منتشر شده است.
نام: تئوري رهبري اثربخش از ديدگاه امام علي (ع) استراتژي تئوري داده بنياد متني
این مقاله دارای ۳۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تئوري رهبري
مقاله امام علي (ع)
مقاله نهج البلاغه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دانايي فرد حسن
جناب آقای / سرکار خانم: مومني نونا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
يکي از محورهاي اصلي مطالعه در حوزه مديريت رفتار سازماني، مقوله رهبري است. در ادبيات مديريت غربي، تئوري هاي بسياري درباره رهبري وجود دارد. اما آنچه در حوزه اسلامي درباره شرايط رهبري مورد توجه است، آن چيزي است که برگرفته از اعتقادات، يعني مبتني بر قرآن و کلام معصومان  است. در اين ميان، نهج البلاغه، ماخذي ديني و اسلامي است که داراي پندها و حکمت هاي بسياري در زمينه رهبري اثربخش از زبان امام علي (ع) به فرماندهان ايشان است. در اين تحقيق، پژوهشگران کوشيده اند با بررسي کلام حضرت علي (ع)، به تئوري رهبري اثربخش از ديدگاه ايشان دست يابند. ازاين رو، روش تحقيق اين مقاله، استراتژي کيفي تئوري داده بنياد متني خواهد بود که نتيجه اين شيوه پژوهش، خلق تئوري است. بنابراين، لازم است واژه تئوري براي عنوان آن انتخاب شود.
مي دانيم کلام اميرمومنان علي (ع) حقيقت است و آنچه حقيقت است، نياز به آزمون ندارد. بنابراين، پژوهشگران تنها به طرح تئوري از کلام حضرت علي (ع) مي پردازند.