مقاله تاثير اسلام و فرهنگ شرقي بر آثار ميخائيل لرمانتف (نويسنده قرن طلايي ادبيات روسيه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در ادبيات تطبيقي (ادب و زبان نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني كرمان) از صفحه ۲۳۹ تا ۲۵۶ منتشر شده است.
نام: تاثير اسلام و فرهنگ شرقي بر آثار ميخائيل لرمانتف (نويسنده قرن طلايي ادبيات روسيه)
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شرق
مقاله قرآن
مقاله فرهنگ و معارف اسلامي
مقاله اسلام
مقاله الهام

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: يحيي پور مرضيه
جناب آقای / سرکار خانم: صادقي زينب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
يکي از موضوعاتي که در بحث ادبيات تطبيقي مطرح مي شود، تاثير و تاثرهاي ادبي و فرهنگي شرق و غرب بر يکديگر مي باشد. لذا مساله تاثير شرق و فرهنگ شرقي بر آثار ادبي غرب از ديرباز مورد توجه منتقدان و صاحبنظران بوده است. البته بايد بر اين نکته تاکيد کنيم که تاثير ادبيات و فرهنگ شرق و جلوه هاي آن در آثار اروپايي به خصوص در آثار رمانتيسم به روشني نمايان است.
در اين مقاله، به بررسي مساله تاثير شرق و اسلام در آثار ميخائيل لرمانتف پرداخته ايم و با بررسي نمونه هايي از اشعار اين شاعر، درام و رمان نويس روس، گرايش وي را به شرق و فرهنگ شرقي نشان داده ايم. در بسياري از اشعار لرمانتف، شاعر بر علاقه و گرايش خود به شرق پافشاري مي کند و بدان فخر مي ورزد. بررسي آثار اين شاعر نيز نشان از آگاهي و معرفت وي نسبت به ايران، مکه، مصر، فلسطين و… دارد، البته بيشترين تاثير او از قفقاز مي باشد که در کودکي چندين مرتبه براي استفاده از آب هاي معدني به آن جا سفر کرده بود و همچنين، به دليل تبعيدش توسط نيکلاي اول به قفقاز، او توانست از نزديک با فرهنگ مسلمانان قفقاز آشنا شود. لرمانتف تمدن کهن مشرق زمين را در آثار خود پاس مي دارد و به طبيعت زيباي کشورهاي شرقي عشق مي ورزد و در سروده هاي خود مناظر شرقي را با خلاقيتي تاثيرگذار به تصوير مي کشاند.