مقاله تاثير انرژي بر گسترش همكاري هاي ايران با شبه قاره (با تاكيد بر خط لوله صلح) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در فصلنامه مطالعات شبه قاره از صفحه ۷ تا ۲۸ منتشر شده است.
نام: تاثير انرژي بر گسترش همكاري هاي ايران با شبه قاره (با تاكيد بر خط لوله صلح)
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امنيت انرژي
مقاله وابستگي متقابل
مقاله خط لوله صلح
مقاله آسيا
مقاله شبه قاره

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آدمي علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در نگاه هاي استراتژيك ايران شرق به عنوان يك فاكتور تعيين كننده در نظر گرفته مي شود. به ويژه كه جمهوري اسلامي ايران سالهاي اخير تلاش نموده از بستر همكاري با كشورهاي همسايه در جهت تامين منابع ملي و گسترش صلح و امنيت در سطح منطقه سود برد. يكي از كانال هاي مورد توجه، كشورهاي شرق آسيا و شبه قاره مي باشد كه با ايران داراي اشتراكات فرهنگي بسياري بوده، از اين روي در استراتژي نگاه به شرق مي توان در مسير همگرايي با اين حوزه به موفقيت هاي زيادي نايل آمد بنابر اهميت اين موضوع، ايران تلاش كرده است تا از طرق مختلف روابط دوستانه اش را با اين كشورها توسعه دهد. يکي از حوزه هايي كه منافع مشترك دو طرف را بيشتر جلوه گر مي سازد بحث همكاري در زمينه انرژي است. كشورهايي مانند هندوستان در جهت پيشبرد توسعه صنعتي خود به شدت نيازمند واردات انرژي مي باشند. خط لوله صلح كه از پاكستان به هندوستان و كشورهاي ديگر شرق آسيا امتداد خواهد يافت، مي تواند امنيت اين كشورها را بيش از پيش به يكديگر وابسته نمايد و در حل و فصل منازعاتي مانند كشمكش هاي تاريخي پاكستان و هندوستان تاثيرگذار باشد و نقش مثبتي ايفا كند.
 پژوهش حاضر با روش توصيفي – تحليلي مبتني بر گردآوري و تجزيه و تحليل داده ها از منابع کتابخانه اي به رشته تحرير درآمده است .