مقاله تاثير شدت جريان الکتريکي پاشش پلاسمايي بر خواص پوشش کامپوزيتي هيدروکسي آپاتيت– نيوبيوم و رفتار خوردگي زيرلايه فولاد زنگ نزن L316 که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۹ در علوم و مهندسي سطح از صفحه ۷۷ تا ۸۹ منتشر شده است.
نام: تاثير شدت جريان الکتريکي پاشش پلاسمايي بر خواص پوشش کامپوزيتي هيدروکسي آپاتيت– نيوبيوم و رفتار خوردگي زيرلايه فولاد زنگ نزن L316
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پوشش هيدروکسي آپانيت- نيوبيوم
مقاله پلاسماي اسپري
مقاله عمليات حرارتي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زمرديان امير
جناب آقای / سرکار خانم: فتحي محمدحسين
جناب آقای / سرکار خانم: عنايتي محمدحسين
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي زهراني احسان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيو مواد فلزي طي سالها براي درمان بيماري هاي استخوان و مفاصل استفاده شده است. فولاد زنگ نزن ۳۱۶ ال به خاطر قيمت ارزان تر مورد توجه بوده ولي مقاومت به خوردگي کمتر آن سبب ظهور مشکلاتي در بدن شده است. در پ‍ژوهش حاضر، تلاش شده که با طراحي و ايجاد پوشش نوين کامپوزيتي هيدروکسي آپاتيت- نيوبيوم و بررسي تاثير شدت جريان هاي متفاوت الکتريکي پاشش، بر روي خواص پوشش و رفتار خوردگي فولاد زنگ نزن، ايده ال ترين شرايط پاشش پلاسمايي جهت بهبود مورفولوژي پوشش و خواص خوردگي فولاد زنگ نزن ۳۱۶ ال به دست آيد. پوشش کامپوزيتي هيدروکسي آپاتيت- نيوبيوم با تکنيک پاشش پلاسمايي با استفاده از شدت جريان هاي متفاوت الکتريکي پاشش تهيه شد. به منظور حذف فازهاي نامطلوب و افزايش بلورينگي پوشش ايجاد شده در شرايط پاشش بهينه، از عمليات حرارتي در دو اتمسفر گاز آرگون و محيط مرطوب استفاده شد. مشخصه يابي و ارزيابي پوشش با روش پراش پرتو ايکس و ميکروسکوپ الکتروني روبشي بعمل آمد. رفتار خوردگي نمونه هاي بدون پوشش و نمونه هاي پوشش داده شده در شدت جريان الکتريکي متفاوت با اجراي آزمون هاي الکتروشيميايي در دماي ۳۷ درجه سانتيگراد و در محلول رينگر مورد ارزيابي قرار گرفت. نتايج نشان داد که شدت جريان بهينه پاشش الکتريکي پوشش نوين هيدروکسي آپاتيت- نيوبيوم ۶۰۰ آمپر مي باشد به گونه اي که در اين شدت جريان چگالي جريان خوردگي فولاد زنگ نزن به nA/Cm2  120 کاهش پيدا کرد و مورفولو‍ژي سطح فاقد ميکرو ترک و حفره بود. علاوه بر اين نتايج عمليات حرارتي در دماي ۶۰۰ درجه سانتيگراد و در محيط مرطوب حاکي ازحذف فاز تري کلسيم فسفات در پوشش ايجاد شده در اين شدت جريان مي باشد.