سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: نوزدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

محسن دلفان – کارشناس شرکت قطعات توربین شهریار
حسین عربی – عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت

چکیده:

سوپر آلیاژهای پایة نیکل به دلیل برخورداری از پایداری و استحکام خوب در دماهای بالا از جمله موادی هستند که در ساخت قطعات داغ توربینهای گازی به کار گرفته می شوند . یکی از سوپر آلیاژهایی که در ساخت پره های متحرک ردیف اول توربینهای گازی کاربرد دارد، سوپر آلیاژ GTD-111می باشد .
ساختار پره های ریختگی از جنس این سوپرآلیاژها معمولاً در طی یک عملیات حرارتی خاص بهینه شده و بعد از اعمال پوشش به منظور افزایش مقاومت این پره ها در برابر خوردگی داغ و اکسیداسیون در توربین قرار می گیرند . ولی از آنجا که اعمال پوشش در شرایط ویژه دمایی امکان پذیر است و این شرایط دمایی ممکن است بر ساختار زمینه تاثیر نامطلوبی داشته باشد ، لذا لازم است که تاثیر ترتیب اعمال سیکل پوشش دهی و عملیات حرارتی انجام شده به منظور بهینه سازی ساختار زمینه ، به دقت مورد مطالعه قرار گیرند ، تا از تاثیرات نامطلوب سیکل پوشش بر روی
ساختار کاسته شود در این تحقیق سیکل بهینه عملیات حرارتی با توجه به ساختاری که بر روی قطعه ریختگی این سوپر آلیاژ ایجاد می نماید، اعمال گردید . سپس تاثیر سیکل حرارتی پوشش دهی ، در قبل و بعد از محلول سازی جزیی مورد آزمایش قرار گرفت و ساختارهایی که در هر حالت ایجاد شده بودند، تحت بررسی قرار گرفتند . در نهایت ترتیب بهینه اعمال سیکل پوشش دهی و عملیات حرارتی با توجه به ساختارهای ایجاد شده معرفی گردید .