مقاله تاريخچه تحقيقات ايران شناسان روس در خصوص خيام نيشابوري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۲ در پيك نور- علوم انساني از صفحه ۹۰ تا ۹۴ منتشر شده است.
نام: تاريخچه تحقيقات ايران شناسان روس در خصوص خيام نيشابوري
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خيام
مقاله ادبيات فارسي
مقاله رباعيات
مقاله ايران شناسي در روسيه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي بدر نرگس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حكيم عمرخيام نيشابوري از چهره هاي برجسته ادبيات فارسي است كه آثارش در خارج از مرزهاي ايران نيز مورد توجه قرار گرفته است. يكي از اين كشورها، كشور روسيه است. در روسيه آثار ارزشمند بسياري درباره خيام و آثار او، از جمله رباعياتش منتشر شده است.
آنچه محقق را برآن داشت كه به نگارش اين مقاله بپردازد، از سويي، استقبال فوق العاده خوانندگان روس از رباعيات خيام بود كه باعث شده در پاره اي موارد تيراژ اين رباعيات با چاپهاي مكرر به چند هزار نسخه بالغ شود و، از سوي ديگر، فقدان تحقيقي جامع و مستقل در خصوص جايگاه خيام نزد روسها در ايران بود. مجموعه اين عوامل سبب شد تا مولف با مراجعه به منابع تاريخچه مختصري در اين باب فراهم سازد.
در طي اين تحقيق مشخص مي شود كه پس از ترجمه فيتز جرالد انگليسي است كه خيام به اروپا، خصوصا به روسيه، معرفي مي شود. آغاز معرفي خيام در روسيه به اواخر قرن ۱۹ بازمي گردد. در اثر مساعي محققان و متفكران، خيلي زود خوانندگان روس با رباعيات خيام آشنا و حتي مانوس شدند به طوري كه از اين رباعيات ترانه ها نيز ساختند و آن را در اشكال مختلف به چاپ رساندند.
هدف از اين پژوهش، گسترش دامنه آگاهي درباره فعاليت محققان و پژوهشگران ديگر كشورها در خصوص زبان و ادبيات فارسي، به ويژه، خيام است.