سال انتشار: ۱۳۸۷

محل انتشار: اولین کنفرانس بین المللی بحران آب

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

میلاد قلعه بان تکمه داش –

چکیده:

در طی سال های اخیر کمبود منابع آب در شرق کشور جمهوری اسلامی ایران یکی ازمسائل لاینحل بوده و می باشد، که باعث ایجاد بحران در این منطقه شده و راه حلی برای جلوگیری از پیشرفت خشکی در این منطقه در نظر گرفته نشده است. در راستای تحقق اهداف همایش تالاب بین المللی هامون اطلاعاتی در این مقاله در نظر گرفته شده است تا به کمک آن هابتوان شرایط موجود و آینده این تالاب را درک کرد.
هدف اصلی این طرح تبیین مشکلات و مسائل این حوزه و ارائه راهکارها و پیشنهادات مفید در راستای زنده نگه داشتن این منبع طبیعی می باشد. این طرح به کمک مقایسه تالاب بین المللی هامون با تالاب های مهم جهان و روش های حافظت از آن ها توسط کشور های دیگرسعی بر آن دارد تا راهکارها و روش های مفیدی را در راستای حفاظت از این منطقه ارائه دهد. همچنین نقش دولت و مردم در حفاظت از هامون بررسی شده و نتایج آن ارائه می گردد.
بررسی جنبه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی منطقه سیستان و تالاب هامون یکی دیگر از ویژگی های این طرح می باشد. همچنین سیاست های مداخله گرانه آمریکا در روابط ایران و افغانستان در این طرح بررسی شده و راهکار هایی برای جلوگیری از بحران سیاسی بین این دو کشور همسایه ارائه می گردد.
در پایان روش های جدید و قابل اجرایی در رابطه با مدیریت منابع آب و خاک، بهبود روابط سیاسی با کشور همسایه افغانستان و جلوگیری از خشکسالی منطقه سیستان ارائه می گردد.
امید است بتوان با احیای تالاب هامون منطقه شرق کشورمان را از خشکسالی و گزند دشمنان محافظت نمائیم.