مقاله تب و نوتروپني به علت سيتومگالوويروس به دنبال شيمي درماني سرطان پستان: گزارش موردي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد۱۳۸۹ در مجله دانشكده پزشكي از صفحه ۲۰۰ تا ۲۰۴ منتشر شده است.
نام: تب و نوتروپني به علت سيتومگالوويروس به دنبال شيمي درماني سرطان پستان: گزارش موردي
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تب
مقاله نوتروپني
مقاله سيتومگالوويروس
مقاله سرطان پستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدي نژاد زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: سليماني عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: تب و نوتروپني يكي از اورژانس هاي پزشكي است كه در بيماران با زمينه نقص ايمني و به دنبال مصرف داروهاي ضعيف كننده سيستم ايمني اتفاق مي افتد. نوتروپني به كاهش تعداد نوتروفيل هاي خون محيطي به كمتر از ۵۰۰ يا كمتر از ۱۰۰۰ با احتمال پيشرفت به  سمت كمتر از ۵۰۰ اطلاق مي شود. علل عمده تب در بيماران نوتروپنيک عفونت هاي باکتريايي و قارچي هستند. ويروس ها به ويژه هرپس سيمپلکس و سيتومگالو ويروس از علل كمتر شايع تب و نوتروپني هستند.
معرفي بيمار: در اين مقاله خانم ۴۰ ساله مبتلا به سرطان پستان که به دنبال شيمي درماني دچار تب و نوتروپني ناشي از عفونت سيتومگالوويروس شده است معرفي مي گردد.
نتيجه گيري: اگر چه تب و نوتروپني ناشي از عفونت سيتومگالوويروس خيلي شايع نيست اما تشخيص و درمان به موقع موربيديتي و مورتاليتي را كاهش مي دهد. به  همين دليل انجام تست هاي تشخيصي CMV در بيماران در معرض خطر، در صورت بروز تب بدون علت مشخص، يا درگيري ارگان هايي از قبيل چشم و كبد، ضروري است.