سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: دومین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

علیرضا جامعه بزرگ – شرکت آراد صنعت – واحد تحقیق و توسعه
علیرضا مومن – شرکت آراد صنعت – واحد تحقیق و توسعه

چکیده:

در جهان امروز، محور اصلی توسعه اقتصادی، صنعت است و بخش تحقیقات صنعتی، مهم ترین و اصلی ترین عامل رسیدن به یک جامعه صنعتی توسعه یافته می باشد. دستیابی به فن آوری و دانش فنی ساخت و تولید محصولات صنعتی بدون حمایت و تقویت بخش تحقیقات، امکان پذیر نخواهد بود.
امروزه فن آوری و دانش فنی با رشد شتابان و فزاینده خود، تمام ابعاد مختلفجوامع بشری، بخصوص صنعت را تحت الشعاع قرار داده است. به دلیل رقابت شدیدی که در نتیجه این رشد ایجاد شده است، اگر صنایع داخلی نوپا در کشورهای در حال توسعه، مانند ایران، مورد حمایت قرار نگیرند، بزودی از دور رقابت کنارخواهند رفت و امید به داشتن صنعتی درون گرا و خود اتکا رنگ خواهد باخت و صنعتی برون گرا و وابسته، جایگزین آن خواهد شد.
تجربه گذشته جوامع صنعتی و درحال توسعه امروز گویای توجه خاص و حمایتی دولت از لخش صنعت ، بخصوص تحقیقات صنعتی است. کشورهای صنعتی و در حال توسعه نظیر ژاپن، کره، تایوان، سنگاپور، مالزی، اندونزی و … که نرخ رشد اقتصادی آنها در دهه های اخیر نظر کارشناسان ، متخصصین و صاحبنظران اقتصاد توسعه را به خود معطوف کرده ، حاکی از این است که دست اندرکاران بخش اقتصاد و دولت با سرمایه گذاری روی بخش تحقیقاتی و نوآوری ، از صنایع داخلی در مقابل هجوم کالا و محصولات خارجی حمایت نموده اند.