مقاله تجزيه و تحليل ادبي خطبه حضرت زينب (س) در كوفه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در سفينه از صفحه ۱۰۵ تا ۱۲۶ منتشر شده است.
نام: تجزيه و تحليل ادبي خطبه حضرت زينب (س) در كوفه
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خطبه
مقاله زينب (س)
مقاله كوفه
مقاله بيان
مقاله قرآن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني اجدادنياكي سيداسماعيل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
خطبه حضرت زينب (س) در اجتماع مردم كوفه با حمد و ستايش خدا و معرفي خود به عنوان دختر پيامبر (ص) شروع مي شود و با توبيخ و سرزنش مردم كوفه ادامه و با همين مضمون خاتمه مي يابد. از اين رو، سياق كلي خطبه توبيخ كوفيان است.
حضرت زينب (س) گريه ظاهري مردم را زير سوال مي برند و آنان را بسان احمقي فرض مي كنند كه رشته هاي ايماني خود را بعد از تابيدن محكم، پاره پاره كردند و همه اعمال نيك خود را در نزد خدا ضايع كرده و از اين رو، مستحق خشم خدا و جاودانگي در عذاب شده است.
در جاي جاي اين خطبه زيبا، استفاده از ايجاز، مجاز، اقتباسات قرآني و ديگر شيوه هاي بياني، به خصوص استعاره تمثيليه، بسيار چشمگير بوده و به زيبايي خطبه افزوده، به گونه اي كه با استفاده از مثلهاي قرآني و شيوه هاي بياني زيبا، اعمال زشت كوفيان به وضوح در نظرشان به تصوير كشيده شده است.
فصاحت و بلاغت، ويژگي بارز اين خطبه است و مخاطبان آن تحت تاثیر بيان شيواي حضرت زينب  (س) واقع شدند و ايشان با سلاح سحرآميز بيان، به افشاگري و رسوايي دولت اموي پرداختند.