سال انتشار: ۱۳۷۷

محل انتشار: دومین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

کورش شهریار – گروه معدن دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان
محمدحسین فروغی – گروه معدن دانشکده فنی دانشگاه شهید باهنر کرمان
توفیق یاجم – رئیس گروه ایمنی زغال سنگ کرمان
کامران اسماعیلی – دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده فنی دانشگاه تهران

چکیده:

استان کرمان ازمناطق اصلی تامین کننده زغال سنگ صنایع فولاد کشور و کارخانه ذوب آهن اصفهان بوده و به تنهایی بیشتر از سایر نواحی زغال خیز تولید دارد. از طرف دیگر، تعداد کارکنان مشغول به کار در معادن زغال سنگ این استان نیز در مقایسه با سایر جاها بیشتر بوده و کارگاه های استخراج و لیه های در حال کار آن از تنوع بیشتری برخوردار است. لذا تجربیات حاصل از معدنکاری در این استان می تواند در همه زمینه ها و از جمله مسائل ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی برای سایر معادن و مناطق زغالی کشور راهگشا باشد.
شکی نیست که برای ریشه یابی بهتر علل حوادث و برطرف کردن منابع ایجاد حادثه، مهندس طراح نیاز به ابزارهایی دارد که مهمترین آنها آمار و اطلاعات مربوط به حوادث رخ داده در زمان های گذشته و بار مالی ناشی از انهاست تا بدین وسیله بتواند مشکلات و منابع اصلی حادثه آفرینی را شناسایی ، ریشه یابی، رده بندی و چاره جویی کند.
در این راستا حوادث ناشی از کار مربوط به مناطق زغالی کرمان در سالهای ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶ با تاکید خاص به شرایط سال ۱۳۷۶ و با توجه به اطلاعات و آمار جمع آوری شده از طرف اداره ایمنی زغال سنگ کرمان تجزیه و تحیل آماری شده و پارامترهای مربوط به شدت و فروانی حادثه و علل عمده و اساسی موثر در ایجاد آنها مشخص شده است. از طرف دیگر ضرر و زیان های ناشی از حوادث در مدت زمان مذکور با توجه به روزهای حادثه و صدمات و حذف تولید، مطالعه و بررسی شده است تا مسئولان بتوانند با توجهبه اهمیت اقتصادی و بار مالی و ضرر و زیان ناشی از حوادث همراه با پارامترهای فنی و انسانی فاکتورهای اقتصادی را نیز در رقعموانع و مشکلات مد نظر قرار دهند.