مقاله تجلي و تلاقي هفت شهر عشق در آثار مولانا و پائولو كوئيلو (عنوان عربي: تجليات مدن العشق السبع وتلاقيها في نتاجات مولانا وباولو کويلو) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۴۷ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: تجلي و تلاقي هفت شهر عشق در آثار مولانا و پائولو كوئيلو (عنوان عربي: تجليات مدن العشق السبع وتلاقيها في نتاجات مولانا وباولو کويلو)
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هفت شهر عشق
مقاله مولانا
مقاله پائولو
مقاله عرفان (كليد واژه عربي: مدن العشق السبع
مقاله مولانا
مقاله باولو کويلو
مقاله العرفان)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسن زاده شهريار

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده فارسي:
ادبيات تطبيقي، پنجره اي گشوده شده به دنياي يكرنگي ها است كه علي رغم فواصل زماني و بعد مكاني، وجوه مشترك انديشه هاي عرصه فرهنگ و ادب، شعر و عرفان، … در آن رخ مي نماياند و حقيقت حال انسان ها را در چهره بزرگان عاشق متجلي مي سازد. مولانا جلال الدين محمد كه به نوشته «نيكلسون»، عرفان، سرچشمه الهام او است و «آربري» وي را عظيم ترين شاعر عارف تاريخ دانسته و استاد فروزانفر او را معدن حقايق و سرچشمه فياض معرفت خوانده است (يوسفي، ۱۳۷۰: ۲۰۹)، آواي دل بر جهان انداخته و قرن ها است كه ابناي بشر را مجذوب خود ساخته است. از آن طرف، پائولو كوئيلو (متولد ۱۹۴۷، برزيل) به عنوان انديشمندي كه فراز و نشيب زندگي اش از سير و سلوك عرفاني گذشته و با رنگ و لعاب معرفتي شرقي، به ويژه نسيم مثنوي مولانا، نكهت افزا شده، چهره ماندگار يافته است. در اين مقاله، نگارنده بر آن است كه تجلي و تلاقي هفت شهر عشق را در انديشه هاي اين دو عاشق عارف آشكار سازد و با چشم اندازي از پيوستگي در سرچشمه انديشه هاي آسماني و روح خداشناسي به صورت تطبيقي در عرفان شرق و غرب، جايگاه ادب ايراني را در فراسوي مرزها ترسيم كند.