سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: دومین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

سیدسعید مهدوی – شرکت تحقیقات صنعتی و معدنی ایتوک ایران
سیدناصر میرفصیحی – شرکت تحقیقات صنعتی و معدنی ایتوک ایران

چکیده:

در سالهای اخیر به واسطه نوسانات شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و رشد سریع جمعیت در ایران، دولت بیش از گذشته توجه خود را به صادرات غیر نفتی معطوف کرده است. هدف کلی دولت از این توجه تامین ارز لازم برای تحقق اهداف توسعه اقتصادی اجتماعی است.
با مراجعه به آمار صادرات غیر نفتی ایران در گمرک و مقایسه آن با میزان پیش بینی شده در برنامه پنج ساله دوم توسعه اقتصادی اجتماعی، تحقق اهداف دراین بخش در حدود ۷۱/۸ درصد ثبت شده است که کسر مبلغی معادل ۶/۷۱۱ میلیارد دلار را در طول سال های ۷۳ لغایت ۷۷ نشان می دهد. به عبارت دیگر واضح است که کشور برای دستیابی به اهدافصادراتی حداقل تعیین شده در برنامه دچار معضل است، چرا؟
برای یافتن پاسخ سوال فوق خاطر نشان می شود کهامروزه اهمیت کیفیت به عنوان ابزاری مهم برای کسب موفقیت های صادراتی در سطح بین المللی بر هیچ کس پوشیده نیستت و مشاهده می شود که امروز استفاده از ابزارها و سیستم های کیفیتی از قبیل سیستم هایمدیریت کیفیت مبتنی بر استاندارد ISO 9000 امری ضروری و بلکه اجتناب ناپذیر شده است. از انجایی که بر هیچ یک از کارشناسان و دست اندرکاران امر صادرات پوشیده نسیت که مسئله کیفیت هموارهنقطه ضعفی در صادرات کشور بوه و از سویمشتریان بالقوه، علت روی گردانی از خرید بیشتر کالاهای ایرانی اعلام شداست.لذا با توجه به دلیل فوق توجه به امر کیفیت بسیار حیاتی است.